BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Foto/ Bota i jep lamtumirën Mbretëreshës Elizabeth II, nuk do ta besoni sa miliardë njerëz do të ndjekin funeralin

Foto/ Bota i jep lamtumirën Mbretëreshës Elizabeth II, nuk do ta

Mbretëria e Bashkuar, liderët botërorë dhe anëtarët e familjeve mbretërore nga e gjithë bota do t’i japin lamtumirën e fundit Mbretëreshës Elizabeth, figurës së fundit madhështore të epokës së saj, në një funeral shtetëror të paprecedentë në histori.

Rreth 4 miliardë njerëz do të shikojnë funeralin e Elizabeth në mbarë botën, ndërsa përfaqësues nga 200 kombe do të jenë në kishë, sepse ajo ishte ikona më e madhe globale e kohës sonë: Macron e përmblodhi mirë kur tha se "për ju britanikët, ajo ishte mbretëresha juaj, për ne ajo ishte ‘The Queen’”.

Në LOndër, e cila është blinduar nga masat e forta të sigurisë, priten rreth dy milionë njerëz për ceremoninë funerale.

Të gjithë liderët botërorë do të marrin pjesë: nga Sergio Mattarella, tek Emmanuel Macron, Olena Zelenska, kryeministrja e re Liz Truss, Joe Biden dhe Justin Trudeau. Do të mungojë vetëm presidenti rus, Vladimir Putin.

“Samiti ndërkombëtar i shekullit”, e kanë cilësuar mediat britanike: me 500 personalitete nga 200 vende, duke përfshirë rreth 100 krerë shtetesh dhe qeverish, funerali i Elizabeth është gjithashtu një ngjarje e madhe diplomatike.

Do të jenë rreth 500 udhëheqës botërorë , duke përfshirë Biden, perandorin Naruhito të Japonisë, nënpresidentin kinez, presidentin e Afrikës së Jugut, si dhe udhëheqës europian përfshirë edhe presidentin e Shqipërisë Bajram Begaj. Princi George dhe motra e tij, Princesha Charlotte do të jenë në mesin e 2000 të ftuarve që do të marrin pjesë në funeralin e Mbretëreshës.

Përveç personaliteteve, kongregacioni do të përfshijë edhe ata që janë nderuar me medaljet më të larta ushtarake dhe civile të Britanisë për trimëri, përfaqësues nga shoqatat bamirëse të mbështetura nga mbretëresha dhe ata që dhanë “kontribut të jashtëzakonshëm” në trajtimin e pandemisë COVID-19.

Shkollat ??do të mbyllen, si dhe shumë dyqane dhe biznese të tjera. Dhjetëra miliona njerëz në Britani dhe jashtë saj pritet të ndjekin funeralin e monarkes, diçka që nuk është transmetuar kurrë më parë në televizion .

Funerali do të përfundojë me dy minuta heshtje në nder të Mbretëreshës Elisabeth II.

Duhet të kthehemi në funeralin e Nelson Mandelës, në 2013, ose në ato të Papa Gjon Palit II, në 2005, për të gjetur diçka të ngjashme: dhe sigurisht në Britaninë e Madhe i vetmi precedent është funerali i George VI, babait të Elizabeth, në vitin 1952.

Nuk pritet një gjest i madh, siç është shtrëngimi i duarve mes Barack Obamës dhe Fidel Kastros në funeralin e Mandelës, që nisi shkrirjen mes Shteteve të Bashkuara dhe Kubës: por dje, në pritjen e ofruar në Pallatin Buckingham nga Mbreti Charles dhe bashkëshortja e Mbretëreshës Camilla. , do të ketë pasur qasje dhe pajtime që do të shërbejnë për avancimin e marrëdhënieve në të ardhmen.

Ndërkohë në orën 8:00, dyert e Westminster Abbey hapen për 2000 të ftuarit e pritur, nga liderët botërorë te punëtorët e thjeshtë deri te perandori japonez.

Më tej në 10:44, kortezhi i parë i ditës do të niset, me mbretin Charles dhe anëtarët e tjerë mbretërorë që ecin pas arkivolit të Mbretëreshës ndërsa tërhiqet nga marinarët në karrocën e armëve shtetërore nga Salla e Westminsterit në Ëestminster Abbey

Në 11:55, do të mbahen dy minuta zi kombëtare. Ndërsa në orën 12:15 një procesion i dytë, më i madh do të dërgojë arkivolin e saj në Wellington Arch.

Në orën 13:00, arkivoli i saj do të dërgohet në Windsor përgjatë një rruge që pritet të jetë e tejmbushur me njerëz, të cilët do t’i japin lamtumirën e fundit përmes përshëndetjes.

Ndërsa në 15:00, do të fillojë procesioni i tretë i ditës, përmes terrenit të Kështjellës Windsor deri në Kështjellën e Shën Gjergjit. Në po këtë vend, në orën 16:00 do të zhvillohet një shërbesë në përkujtim të Mbretëreshës.

Në fund, në orën 19:30, familja mbretërore do të kthehet në kishë, ku do të varroset pranë bashkëshortit të saj të ndjerë në një ceremoni private.

Më të lexuarat