BREAKING NEWS

Momenti i SHUMËPRITUR! Holanda ndryshon qëndrim për Shqipërinë, i jep dritën jeshile për të nisur procesin integrues në BE

Momenti i SHUMËPRITUR! Holanda ndryshon qëndrim për
x
BREAKING NEWS

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik informacionin e rëndësishëm: Ia dolëm edhe kësaj sfide!

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës: Ka procese penale në SHBA, ja mesazhi i ambasadores Yuri Kim

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës:
x
BREAKING NEWS

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe plas paralajmërimin e fortë: Do të ketë pasoja për PS-në!

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe
x
BREAKING NEWS

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e rëndësishëm/ KPK merr vendimin e menjëhershëm dhe shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e
x
BREAKING NEWS

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për Shqipërinë

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për
x
BREAKING NEWS

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos autorin. Zbardhet shkaku (EMRI+FOTO)

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos
x
BREAKING NEWS

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të jashtëzakonshme, Harxhi bën denoncimet e forta: Vëzhguesit janë kërcënuar! Ja cila është shkelja më e rëndë!

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të
x

Bota

(FOTO) Po shkakton panik raketa kineze 20 tonëshe që ka humbur kontrollin/ Fotografohet përtej Adriatikut, shumë afër Tokës, ja kur pritet të bie

(FOTO) Po shkakton panik raketa kineze 20 tonëshe që ka humbur

Fotografohet bërthama e madhe e raketës kineze e cila peshon plot 21 ton pritet të bjerë ditën e nesërme në tokë, e cila tashmë sipas një vëzhguesi qielli në Itali që është pjesë e projektit "Virtual Telescope" ka thënë që raketa është futur në atmosferën e Tokës.

Sipas ekspertëve, përforcuesi 21 tonësh është mjaft i madh sa që disa pjesë ka të ngjarë të arrijnë në tokë.Shanset janë që çfarëdo mbeturinash që bien në tokë, të bien mbi ujërat e hapura.

Por nuk ka asnjë garanci që mbetjet e "March Long 5B" nuk do të bien mbi një zonë të populluar.

"Komanda Hapësinore e SHBA-së është në dijeni dhe përcjell vendndodhjen raketës kineze në hapësirë, por pika e saktë e hyrjes së saj në atmosferën e Tokës nuk mund të përcaktohet," tha agjencia amerikane e mbrojtjes ndërsa gjurmonte mbeturinat nga Pentagoni më 5 maj.

Pritej që raketa kineze të kryente një manovër aktive për të deorbituar vetveten, por kjo nuk duket se ndodhi. Në konferencën për shtyp përpara nisjes, Komandanti i Përgjithshëm i raketës "March Long 5B" - Wang Jue - u tha gazetarëve se "March Long 5B"  ishte përmirësuar që nga hera e fundit, por nuk u përmend asnjë manovër e mundshme deorbit.

Bazuar në orbitën e tij aktuale, gjurmët e mbetjeve ka të ngjarë të bien diku deri në veri si New York, Madrid ose Pekin dhe deri në jug si Kili Jugor dhe Wellington, Zelanda e Re, ose diku në mes.

(FOTO) Po shkakton panik raketa kineze 20 tonëshe që ka humbur

Më të lexuarat