BREAKING NEWS

Përmbyset gjithçka, Vladimir Putin merr goditjen më të madhe që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Kievi po tenton të marrë Krimenë

Përmbyset gjithçka, Vladimir Putin merr goditjen më të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema, ja sa do të rriten pensionet për të moshuarit, kategoritë që përfitojnë dhe fondet e vëna në dispozicion nga buxheti

Zbardhet skema, ja sa do të rriten pensionet për të moshuarit,
x
BREAKING NEWS

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes frikës së ndërhyrjes ruse, analiza e “New York Times”: A po e përdor Kremlini Serbinë për të nxitur luftën në Ballkan?

Vuçiç refuzon emërtimin “Putin i vogël” mes
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë aksioneri i mazhorancës, ja pazari i Portit të Durrësit që qeveria nuk na e tregon

Eksperti i ekonomisë jep alarmin: Kompania arabe do të jetë
x
BREAKING NEWS

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si po shkon drejt paqes situata mes Beogradit dhe Prishtinës, ja lëvizja e ndërkombëtarëve për t’i shkatërruar planin Vuçiçit

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si
x
BREAKING NEWS

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare në shtator: Grupi i Berishës do të konsiderohet ‘armatë terroriste’, nuk mund të ketë qeveri teknike për hallet e Metës

Çupi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në të gjithë vendin, si parashikohet të jetë moti për ditën e sotme

Priten stuhi të fuqishme/ Ulje temperaturash dhe rrebeshe shiu në
x
BREAKING NEWS

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin kërkimet për kapjen e autorit

Tritol në Vlorë, policia jep informacion për ngjarjen! Nisin
x

Bota

FOTO/ Shkoi të ndihmonte Ukrainën në luftën kundër Rusisë, e pëson keq modelja dhe snajperistja braziliane

FOTO/ Shkoi të ndihmonte Ukrainën në luftën kundër

Një modele dhe snajperiste e njohur braziliane është vrarë nga një sulm me raketa ruse në Ukrainë vetëm tre javë pasi ajo iu bashkua luftës kundër forcave të Putinit.

Thalito do Valle, 39 vjeçe, mori pjesë në misione humanitare në mbarë botën dhe më parë kishte luftuar kundër ISIS-it në Irak.

Ajo u vra javën e kaluar pasi një raketë goditi bunkerin e saj në Kharkiv, qyteti verilindor i cili i është nënshtruar bombardimeve intensive gjatë gjithë luftës. Sulmi vrau gjithashtu ish-ushtarin e ushtrisë braziliane, Douglas Burigo, 40 vjeç, i cili u kthye në bunker për të gjetur Thalitën.

Thalita dokumentoi përvojën e saj të konfliktit në kanalin e saj në YouTube, ku videot e saj mbi luftën kundër ISIS-it morën 32,000 shikime.

Ajo ka studiuar më parë drejtësi pasi ka punuar si modele dhe aktore në rininë e saj dhe ka marrë pjesë në shpëtimin e kafshëve me OJQ të ndryshme. Videot e saj zbulojnë se si ajo u trajnua për t’u bërë snajperiste kur iu bashkua Peshmergëve, forcave të armatosura ushtarake të rajonit të pavarur Kurdistan të Irakut.

Vëllai i Thalitës, Theo Rodrigo Viera, e përshkroi atë si një heroinë me një vokacion për të shpëtuar jetë dhe për të marrë pjesë në misione humanitare.FOTO/ Shkoi të ndihmonte Ukrainën në luftën kundërFOTO/ Shkoi të ndihmonte Ukrainën në luftën kundër