BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Bota

Franca, Danimarka kërkojnë rregulla të unifikuara azili në Evropë

Franca, Danimarka kërkojnë rregulla të unifikuara azili në
Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen bënë thirrje sot për unifikim të rregullave të azilit në Bashkimin Evropian European për trajtim më të mrië dhe kontroll të emigracionit.
 
Në një deklaratë të përbashkët në Paris, dyshja nxiti për një “mbrojtje të përforcuar” të kufijve të jashtëm evropianë. Macron tha se shpresonte që BE të mund të bënte progras për çështjen në muajt në vijim.
 
Frederiksen tha se sistemi aktual i azilit është “inhuman.”
Evropa ka vite që sheh vërshime emigracioni nga njerëz që kërkojnë t’i shpëtojnë luftërave dhe varfërisë.
 
Dy liderët thanë se gjithashtu se diskutuan për luftën ndaj ndryshimeve klimatike dhe mbrojtjes së modelit social evropian.

Më të lexuarat