Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Franca, Danimarka kërkojnë rregulla të unifikuara azili në Evropë

Postuar: 18/11/2019 - 20:04

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen bënë thirrje sot për unifikim të rregullave të azilit në Bashkimin Evropian European për trajtim më të mrië dhe kontroll të emigracionit.
 
Në një deklaratë të përbashkët në Paris, dyshja nxiti për një “mbrojtje të përforcuar” të kufijve të jashtëm evropianë. Macron tha se shpresonte që BE të mund të bënte progras për çështjen në muajt në vijim.
 
Frederiksen tha se sistemi aktual i azilit është “inhuman.”
Evropa ka vite që sheh vërshime emigracioni nga njerëz që kërkojnë t’i shpëtojnë luftërave dhe varfërisë.
 
Dy liderët thanë se gjithashtu se diskutuan për luftën ndaj ndryshimeve klimatike dhe mbrojtjes së modelit social evropian.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2019 - 14:06

Vetëm disa orë pas ngritjes së akuzave zyrtare, presidenti amerikan Donald Trump u takua me kryediplomatin rus, Sergej Lavrov.

Postuar: 11/12/2019 - 11:34

Një ish-ministër meksikan është arrestuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nën akuzën për marrj

Postuar: 11/12/2019 - 11:00

Tre lëkundje të forta janë regjistruar në harkun kohor të 30 minutave mbrëmë në Turqi.

Postuar: 11/12/2019 - 09:39

Miodrag Daka Davidovic, biznesmen i famshëm nga Mali i Zi në fushën e karburanteve, në prodhimin

Postuar: 11/12/2019 - 09:23

Çdo javë për dy vite resht, burrat mund të vinin në shtëpi e ta përdhunonin.

Postuar: 11/12/2019 - 08:55

Gjashtë njerëz të vrarë, është rezultati i një shkëmbimi zjarri dy-orësh gjatë mesnatës në Jersey