BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Bota

Franca “injoron” rregullat e Bashkimit Europian, vendos drone në kufi me Italinë, ja pse vendi nuk pranon asnjë emigrant brenda kufijve të tij

Franca “injoron” rregullat e Bashkimit Europian, vendos drone

Emergjenca e emigrantëve vazhdon të jetë një çështje jashtëzakonisht delikate për gjithë Europën. Italia kërkon mbështetje nga partnerët e saj evropianë, por Franca dhe Gjermania duket se po vendosin kufizime në kufijtë e tyre. Së fundmi, xhandarmëria franceze refuzoi emigrantët drejt Piemontes, në Luginën e Suzës, Torino. Presidenti i organizatës jofitimprurëse "Rainbow4Africa", Paolo Narcisi tha: "Situata u përditësua nga vullnetarët e Kryqit të Kuq që ndërhynë për të ndihmuar. Strehimi është plot, vlerësojmë se janë pritur mbi 180 emigrantë”, tha ai. Mëngjesin e djeshëm rreth orës 8, sipas asaj që thonë organizatat jofitimprurëse, 40 emigrantë të tjerë janë larguar për në pyll. Emigrantët, në rrëfimet e tyre, flasin “për dronët e përdorur nga zhandarmëria për t’i larguar”. Në këtë rast, konfirmohet se Franca ka injoruar direktivat e Bashkimit Evropian dhe ka vazhduar me refuzimet në kufijtë italianë. Këtë e kishte bërë të ditur shteti i drejtuar nga Emmanuel Macron. Por përtej fjalëve, tani ka fakte. Krahas sigurimit të kufirit me Ligurinë, në fakt Franca ka forcuar kufijtë alpinë jo vetëm me ushtrinë, por edhe me mbështetjen e teknologjisë. Në fakt, vetë emigrantët thonë se janë refuzuar përmes përdorimit të dronëve. Roma e ka akuzuar Parisin për thyerjen e normave ndërkombëtare të mos-kthimit (anti-pushtim) ndërsa nuk ka ndihmuar Italinë me fluksin në rritje të emigrantëve nga Afrika përtej Medit. Gjykata Evropiane e Drejtësisë ka thënë se politika e Francës për të refuzuar hyrjen e shtetasve të vendeve të treta që qëndrojnë ilegalisht në kufijtë e saj me shtetet e tjera anëtare, shkel ligjin e BE-së.