BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Bota

Franca në kaos, reforma e pensioneve nxjerr qytetarët në rrugë, Macron rrezikon mocionin e mosbesimit

Franca në kaos, reforma e pensioneve nxjerr qytetarët në

Franca është në prag të një kolapsi demokratik për shkak të propozimit jopopullor të presidentit Emmanuel Macron për reformën e pensioneve. Protestat janë përshkallëzuar dramatikisht në vend, duke u shndërruar në të dhunshme. Mbi 300 persona janë arrestuar në të gjithë Francën, ndërsa qeveria e Emmanuel Macron përballet me shumë reagime për zbatimin e reformave të pensioneve që do të bëjnë që mosha e pensionit të rritet me dy vite. Mes thirrjeve të "dorëheqjes" nga opozita, kryeministrja franceze Elisabeth Borne njoftoi se qeveria e saj e pakicës do të përdorë nenin 49.3 të kushtetutës franceze, sipas të cilit ata mund të anashkalojnë votimin. Plani i Macron u miratua pas dy muajsh grevash mbarëkombëtare dhe disa nga protestat më të mëdha në dekada.Miliona njerëz kanë shprehur kundërshtimin e tyre ndaj planit të qeverisë. Dy nga sektorët që janë prekur nga këto protesta të dhunshme janë arsimi dhe transporti. Qeveria e mori vendimin pasi kishte frikë se nuk do të siguronte vota nga shumica e deputetëve. Tani partitë opozitare do të thërrasin një votë mosbesimi ndaj qeverisë, që pritet të mbahet të hënën. Nëse kjo ndodh, kryeministri me siguri do të japë dorëheqjen dhe Macron mund të shpërndajë parlamentin. Nëse dështon, grupet opozitare kanë premtuar të përmbysin reformën duke paraqitur një apel në Këshillin Kushtetues ose duke kërkuar një referendum popullor. Që Macron të rrëzohej nga mocioni i mosbesimit, do të kërkonte një numër të madh deputetësh nga partia e djathtë Les Républicains. Por ata kanë bërë me dije se nuk do ta bëjnë diçka të tillë.