Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Francë, bamirësitë: Situata në kampin e Calais pranë shpërthimit

Postuar: 11/09/2019 - 19:15

Dëbimet masive në kampin e improvizuar të refugjatëve pranë ngushticës së Calais në Francë kanë shtuar tentativat e dëshpëruara për kalimin e kanalit drejt Anglisë, ndërsa situata është shumë pranë shpërthimit, njoftonin organizatat e bamirësisë që ndihmojnë refugjatët.

Frocat kufitare britanike thanë se kishin interceptuar dhe numrin më të madh prej 86 refugjatësh, burra, gra e fëmijë, që tentonin të arrinin në Britania me barka të vogla nga Franca.

 Kjo koinçidon me lajmin për zbrazjen me forcë të dy kampeve me qindra njerëz në Calais.

Besohet se autoritetet franceze do të çojnë refugjatët në akomodime të përkohshme, dhe grupet e bamirësisë thonë se kjo po i detyron ata të kryejnë tentativa të dëshpëruara për të kaluar kanalin para nisjes së dëbimeve.

Maddy Allen, e grupit Help Refugees, tha për The Independent: “Idea se së shpejti mudn të jenë shumë kilometra larg ngushticës ka rritur motivimin e njerëzve për të tentuar kalimin sonte, prandaj do të ketë rritje. Ka pasur gjithashtu ndryshime të motit dhe duket se është përsëri dimër, të gjitha këto kanë shtuar sensin e pasigurisë. Njerëzit po flenë në rrugë ditën dhe tentojnë të kalojnë natën. Ka një sens urgjence”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 22:17

Marina e SHBA ka konfirmuar se tre videot e dala së fundmi në internet që tregonin objekte misterioze që udhëtonin në ajër me shpejtësi të larta, janë autentike, duke komentuar se nuk e dinë nëse ishin dronë apo obj

Postuar: 19/09/2019 - 21:57

Ish-gjenerali i forcave ajrore ruse Pyotr Deynekin, kritikoi sot gatishmërinë e forcave ajrore

Postuar: 19/09/2019 - 20:04

Platforma për shpërndarjen e fotografive, Instagram, njoftoi se ka ndërmarrë masa më të rrepta

Postuar: 19/09/2019 - 19:53

Marina ruse tha sot se do të jetë e para që do të pajisë nëndetset e saj me raketa supersonike

Postuar: 19/09/2019 - 19:16

Gjatë 22 shtatorit Irani do të mbajë paradën ushtarake në Gjirin Persik, ku do të marrin pjesë

Postuar: 19/09/2019 - 19:07

Presidenti francez Emmanuel Macron tha së fundmi në një intervistë se protestat e Jelekëve të V

Postuar: 19/09/2019 - 18:44

Diçka misterioze ka ndodhur në hapësirë rreth gjysmë miliardi vjet më parë e cila nisi një nga