Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Frankfurt, protestuesit aktivistë të klimës thyejnë makinat në panair

Postuar: 14/09/2019 - 21:52

Disa mijëra aktivistë klimatikë protestuan sot në Frankfurt duke dëmtuar makinat që po shfaqeshin në panairin Frankfurt Auto Show.
 
Megjithëse prodhuesit e makinave po shfaqnin kredencialet moderne të makinave të tyre si fuqinë elektrike apo emetimet e ulëta protestuesit dënuan mangësitë e kujdesit të vërtetë ndaj klimës dhe kërkonin ndryshime reale në zakonet e transportit.
 
Kreu i grupit parlamentar të partisë së gjelbër në Bundestag, Anton Hofreiter, i cili merrte pjesë në protestë, kritikoi makinat elektrike si mjete që nuk furnizohen nga energji e rinovueshme.
 
"Makinat elektrike do të ksihi9n kuptim vetëm nëse energjia e tyre do të vinte nga burime të rinovueshme jo nga centralet me lignit”, tha Hofreiter.
 
Ndërkohë komapnitë Volkswagen kishte në shfaqje mjetin e saj elektrik ID 3, Porsche kishte modelin e saj elektrik sportiv Taycan, dhe Mercedes-Benz një furgon tërësisht elektrik.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/10/2019 - 10:02

Mark Zuckerberg, themeluesi i Facebook-ut, ka marrë një vendim të shumë diskutuar të kompanisë së tij për të lejuar politikanët të postojnë reklama politike, që pretendohet se janë mashtrime ose false.

Postuar: 19/10/2019 - 09:59

Katalonja po përjeton ditën e gjashtë të protestave të cilat nisën si reagim pas dënimit me 100 v

Postuar: 19/10/2019 - 09:29

Agjencia europiane e policisë së antikrimit, Europol, nisi sot një fushatë të re për të kapur kri

Postuar: 18/10/2019 - 22:50

Grabitja e shtëpisë së tyre nga katër shqiptarë të armatosur ka lënë ende një ndjesi ankthi tek A

Postuar: 18/10/2019 - 22:04

Ish-zyrtari i CIAs për anti-terrorizmin Philip Giraldi tashmë opinionit në pension, shkruante d

Postuar: 18/10/2019 - 17:29

Barcelona dhe e gjithë Katalonia verilindore janë bllokuar për shkak të një numri të madh të gr

Postuar: 18/10/2019 - 15:51

Presidenti rus Vladimir Putin mbikëqyri sot lëshimet e raketave balistike kontinentale, të afta