BREAKING NEWS

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron holandezët, tifozët bëjnë “namin” në Roterdam, shkatërrojnë dyqane e godina

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron
x
BREAKING NEWS

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi në “Air Albania Stadium”. Ja çfarë po ndodh

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi
x
BREAKING NEWS

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos një rekord special në Evropë, trajneri i parë në histori që …

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos
x
BREAKING NEWS

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot humbjen, e papritur ajo që i ndodhi Klodiana Lalës gjatë transmetimit live

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot
x
BREAKING NEWS

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë në lot gëzimi, i drejtohen tifozerisë, shkruhet me germa te arta emri i …

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë
x
BREAKING NEWS

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në anë të lumit, ja dyshimet e para (Emri)

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në
x
BREAKING NEWS

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/ Roma dhe Mourinho në histori, fitojnë në Tiranë trofeun e parë europian

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/
x
BREAKING NEWS

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet në dy forca politike, ardhja e Berishës në krye...

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet
x

Bota

Frika nga infektimet me Covid vazhdon të shkaktojë panik! 7 shtete shtohen në ‘LISTËN E ZEZË’

Frika nga infektimet me Covid vazhdon të shkaktojë panik! 7 shtete

Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë vendosur shtatë vende në Evropë, përfshirë një nga fuqitë më të mëdha të turizmit në botë, Francën, në listën e destinacioneve me rrezik “shumë të lartë” të udhëtimit me Covid-19.

Franca dhe katër nga fqinjët e saj evropianë kaluan në Nivelin 4, kategoria me rrezikun më të lartë të CDC, të hënën. Franca ishte destinacioni kryesor në botë për ardhjet ndërkombëtare të turistëve para pandemisë. Dy vende të tjera, njëri në Lindjen e Mesme, tjetri në Afrikën Lindore, u zhvendosën gjithashtu në Nivelin 4.

Këto shtatë shtete janë:

Andorra
Qipro
Franca
Jordania
Lihtenshtajni
Portugalia

Tanzani

Destinacionet që bëjnë pjesë në kategorinë “Shumë të Lartë” të Nivelit 4 të CDC-së kanë pasur më shumë se 500 raste për 100,000 banorë në 28 ditët e fundit. Njerëzit duhet të shmangin udhëtimet në vendet e përcaktuara me një njoftim “Niveli 4”, rekomandon CDC. Kushdo që duhet të udhëtojë duhet së pari të vaksinohet plotësisht, këshillon agjencia.

“Udhëtarët e vaksinuar plotësisht kanë më pak gjasa të marrin dhe përhapin Covid-19. Megjithatë, udhëtimet ndërkombëtare paraqesin rreziqe shtesë, madje edhe udhëtarët e vaksinuar plotësisht mund të jenë në rrezik të shtuar për marrjen dhe ndoshta përhapjen e disa varianteve të Covid-19”, tha agjencia.

Ndër vendet e tjera që konsiderohen gjithashtu me rrezik “shumë të lartë” për udhëtim janë:

Barbados
Ishujt Kajman
Malajzia
Singapor
Turqia
Në total, më shumë se 80 vende u vlerësuan në nivelin 4 që nga 6 dhjetori.