BREAKING NEWS

Lëkundje të forta tërmeti në Shqipëri, ndihet në disa qytete të vendit, ja ku ishte epiqendra

Lëkundje të forta tërmeti në Shqipëri, ndihet në
x
BREAKING NEWS

U shpall në kërkim, arrestohet pas disa orësh ish-kreu i Kadastrës së Vlorës, zbardhen detaje nga dosja që e ka fundosur

U shpall në kërkim, arrestohet pas disa orësh ish-kreu i
x

Bota

Frikë se pas Brexit do të pasojë Polexit, polakët protesta masive kundër daljes nga Bashkimi Europian

Frikë se pas Brexit do të pasojë Polexit, polakët protesta

Polonia është përfshirë nga protestat masive, ndërkohë që qytetarët polakë janë të frikësuar për një dalje të vendit nga Bashkimi Europian. Shqetësim ky që ka nisur pas vendimit të Gjykatës së Lartë, që thoshte se ligjet kryesore të BE-së ishin "të papajtueshme" me Kushtetutën polake. Protestat u mbajtën në rreth 100 qytete dhe qytete, me rreth 100,000 pjesëmarrës që u mblodhën në kryeqytetin, Varshavë. Vendimi i marrë nga kjo gjykatë, ka ngritur shqetësimin se Polonisë mund t’i kërkohet një dalje nga unioni, gjithsesi qeveria ka mohuar ekzistencën e një skenari të tillë.  Vendimi i gjykatës të enjten e kaluar në fakt hodhi poshtë parimin kryesor që ligji i Bashkimit Europian ka përparësi mbi legjislacionin kombëtar. Kjo ishte sfida më domethënëse ndaj epërsisë së ligjit të BE -së deri më sot. Kryeministri i Polonisë, Mateusz Moraëiecki, ka mbrojtur vendimin dhe tha se partia e tij në pushtet nuk kishte plane për atë që disa po e quajnë Polexit, referuar Brexit të Britanisë së Madhe, pra daljes së saj nga Bashkimi Europian. "Ky është një mit i dëmshëm, të cilin opozita e përdor për mungesën e ideve për vendin përgjegjës të Polonisë në Evropë," shkroi Morawiecki në Facebook pas tubimeve pro-BE. Të hënën, shefi i industrisë i Komisionit Evropian, Thierry Breton tha se nuk besonte as për një sekondë se do të kishte një Polexit pas vendimit të gjykatës. Ai tha se Komisioni  i cili harton propozimet për ligjet e reja të BE, do të analizojë vendimin para se të vendosë se çfarë veprimi duhet ndërmarrë. Komisioni ka paralajmëruar më parë se do të përdorë të gjitha fuqitë e tij për të sjellë Poloninë në përputhje me ligjin e Bashkimit Europian. Sondazhet e opinioneve të qytetarëve tregojnë vazhdimisht mbështetje të fortë për anëtarësimin në BE mes votuesve polakë. BBC raporton se kjo mbështetje u shfaq kur politikanët, aktivistët dhe artistët e opozitës morën pjesë në demonstrata. Në mitingun në kryeqytet, Donald Tusk, ish-president i Këshillit Evropian dhe tani udhëheqës i partisë opozitare Platforma Qytetare, u bëri thirrje njerëzve të "mbrojnë Poloninë Evropiane" .Wanda Traczyk-Stawska, një veterane 94-vjeçare e Kryengritja e Varshavës kundër pushtimit nazist gjerman në 1944, foli në një ngjarje. "Kjo është Evropa jonë dhe askush nuk do të na nxjerrë nga ajo", tha ajo.

Vendimi i gjykatës

Gjykata Kushtetuese e Polonisë hodhi poshtë në mënyrë efektive parimin e përparësisë së ligjit të Bashkimit Europian mbi legjislacionin kombëtar në çështje të caktuara gjyqësore. Sfida ligjore u paraqit nga kryeministri polak në mars të këtij viti. Ishte hera e parë në historinë e bllokut 27-anëtarësh të BE-së që një udhëheqës i një shteti anëtar kishte vënë në dyshim traktatet e BE-së me shumicë në një Gjykatë Kushtetuese. Z. Morawiecki donte të parandalonte gjyqtarët polakë të përdorin ligjin e Bashkimit Europian për të vënë në dyshim legjitimitetin e gjyqtarëve të emëruar pas ndryshimeve të fundit në gjyqësor. Ato ndryshime janë kritikuar nga Komisioni Evropian për minimin e pavarësisë gjyqësore dhe rritjen e kontrollit politik mbi gjykatat. Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen tha se ishte "thellësisht e shqetësuar nga vendimi" dhe u zotua se "do të mbështesë parimet themelore të rendit juridik të Bllokut Europian". Vendimi i gjykatës ishte pika e fundit e ndezjes në një grindje të thelluar midis unionitdhe Polonisë. Qeveria populiste e krahut të djathtë të Polonisë e ka gjetur veten gjithnjë e më shumë në kundërshtim me Komisionin Evropian për çështje që variojnë nga të drejtat LGBT deri në pavarësinë gjyqësore. Komisioni ende nuk ka miratuar planin e rimëkëmbjes së Covid-19 të Polonisë prej 57 miliardë eurosh. Negociatat janë duke vazhduar dhe disa analistë sugjerojnë se qeveria po përdor vendimin si një levë për të rënë dakord për planin. Javën e kaluar Jacek Karnowski, kryeredaktor i së përjavshmes pro-qeveritare Sieci, i tha BBC-së se Polexit ishte "i paimagjinueshëm dhe jorealist", megjithëse ai tha se tema tani ishte një çështje diskutimi.