Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fushata Gjermani, Merkel refuzon ftesën e rivalit për duelin e dytë televiziv

Fushata Gjermani, Merkel refuzon ftesën e rivalit për duelin e dytë televiziv

Postuar: 13/09/2017 - 15:49

Teksa ndjehet e sigurtë për rizgjedhjen e saj, Angela Merkel refuzoi sot kërkesën e rivalit të saj elektoral për përsëritjen e debatit direkt televiziv. Social demokrati Martin Shultz llogaritet të qëndrojë rreth 10 pikë përqindjeje prapa Merkel në sondazhe për zgjedhjet e 24 shtatorit.
 
Schulz i dërgoi kancelares sfidën me anë të një letre, ku thoshte se në debatin e parë ata nuk kishin trajtuar disa çështje të rëndësishme për vendin.
 
 Kristian demokratët CDU e refuzuan idenë, duke thënë se Merkel kërkon të ruajë imazhin e fitores në debatin e parë. “Angela Merkel shijoi shumë pjesëmarrjen në debatin televiziv, dhe formati funksionoi më së miri. Prandaj preferon ta lërë me kaq”, tha një zyrtar i CDU.
61vjeçari Schulz, i cili është folës më i mirë se 63 vjeçarja Merkel, nuk arriti t’i jepte asaj goditjen finale në debatin e parë, kryesisht sepse dy kampet kanë politika të ngjashme të moderuara në shumë fusha.
Sipas sondazheve të fundit mbështetja për Merkel qëndron në 50 për qind, krahasuar me 40 për qind për Schulz.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Lufta në Siri: Dhjetra të vrarë nga sulme të reja në Gouta lindore

Postuar: 20/02/2018 - 16:06

Rreth 50 civilë njoftohej të ishin vrarë sot nga sulmet e ushtrisë së Sirisë në rajonin e mbajtur nga rebelët Gouta Lindore, në periferi të Damaskut.
 
Grupet e shpëtimit thanë se sulmet ajrore dhe të artilerisë lanë 24 të vdekur në qytezën Marj.
 
OBSH paralajmëron rritje të rasteve të fruthit në Evropë

Postuar: 20/02/2018 - 16:05

Evropa ka parë një rritje të konsiderueshme të rasteve të fruthit në vitin 2017, për të cilat Organizata Botërore e Shëndetsisë thotë se është një tragjedi pas numrit të ulët
Vuçiç u premton gjermanëve: Brenda muajit do t'i zgjidh punët me Kosovën

Postuar: 20/02/2018 - 15:42

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç tha se kishte “një bisedë të sinqertë” me ministrin e jashtëm gjerman Sigmar Gabriel.
 
‘Stop Soros’, paketa e re ligjore në Hungari

Postuar: 20/02/2018 - 15:38

Qeveria hungareze po përpiqet që me masa ligjore t’ua mbyllë gojën organizatave joqeveritare që ndërhyjnë në punet e brendshme, në veprime të kontestuara nga komuniteti
OXFAM kërkon falje për skandalin seksual në Haiti

Postuar: 20/02/2018 - 15:31

Organiza bamirëse joqeveitare britanike OXFAM i kërkoi sot falje popullit haitian për skandalin seksual që përfshiu të punësuarit e saj, duke shprehur ‘turpin’ dhe

Postuar: 20/02/2018 - 12:23

Evropa ka parë rritje masive të rasteve të fruthit për vitin 2017 këto janë rezultatet që ka nxjerrë Organizata Botërore e Shëndetësisë.Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se

Postuar: 20/02/2018 - 09:41

Bombardimet nga forcat qeveritare të Sirisë kanë vrarë dhjetëra civilë në provincën e Goutas Lindore, e cila kontrollohet nga rebelët.Së paku 100 civilë, përfshirë 20 fëmijë, ja