Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Fushata Izrael, Netanjahu premton të aneksojë luginën e lumit Jordan në Bregun Perëndimor

Postuar: 10/09/2019 - 17:59

Gjatë një fjalimi elektoral sot, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u zotua të aneksojë luginën e lumit Jordan dhe veriun e detit të Vdekur, nëse rizgjidhet në zgjedhjet e përgjithshme të 17 shtatorit, duke shtuar se kjo do të ishte”muri mbrojtës” i vendit.
 
Kryeministri shtoi më tej se kolonitë izraelite në Bregun Perëndimor do të bëhen gjithashtu pjesë e Izraelit kur presidenti amerikan Donald Trump të prezantojë atë që ka quajtur "marrëveshja e shekullit" për paqen në Lindjen e Mesme.
 
"Plani amerikan i paqes do të publikohet menjëherë pas zgjedhjeve, ndoshta disa ditë pas zgjedhjeve. Është një sfidë e madhe dhe një mundësi e madhe. Një mundësi historike”, tha Netanyahu.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 14:24

Një zyrtar i lartë i inteligjencës është arrestuar në Kanada dhe është akuzuar se ka zbuluar informacione të klasifikuara ndal një entiteti të huaj, ende të paspecifikuar.

Postuar: 15/09/2019 - 13:21

Ekspertët mjekoligjorë në Meksikë kanë arritur të identifikojnë 44 trupa të varrosur në një pus n

Postuar: 15/09/2019 - 13:05

Kishte vendosur që ta kalonte natën tek një shoqja e saj, gjatë një feste me pizhama siç bëjnë sh

Postuar: 14/09/2019 - 23:42

Ai njihet për deklaratat e tij të çuditshme dhe për mënyrën e të vepruarit.

Postuar: 14/09/2019 - 22:05

Pas një eksperimenti në terren në vitet 2013 e 2015, një brez mushkonjat të modifikuara gjeneti

Postuar: 14/09/2019 - 21:52

Disa mijëra aktivistë klimatikë protestuan sot në Frankfurt duke dëmtuar makinat që po shfaqesh

Postuar: 14/09/2019 - 21:34

Temperaturat ishin 25 gradë celsius, por dëbora filloi të binte në kryeqytetin japonez, Tokio.