BREAKING NEWS

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr menjëherë vendimin e fortë për Gaz Bardhin

“Jeni një kukull shumë interesante”/ Lindita Nikolla merr
x
BREAKING NEWS

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i kësaj bashkie në vend. Ja akuza e ngritur ndaj tij

SPAK kërkoi dënim me burg, paraqitet në GJKKO kryetari i
x
BREAKING NEWS

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE

PS rrëzon PD-në, "plas" sherr në parlament-LIVE
x
BREAKING NEWS

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla bën veprimin që nuk pritej

Kaos në Kuvend/ Albana Vokshi i nxjerr videon Ramës, Lindita Nikolla
x
BREAKING NEWS

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në Shqipëri, java e ardhshme më e ftohta e vitit, ja temperaturat ekstreme që nuk janë parë në vendin tonë

Rryma 'Nikola' vjen nga Rusia/ Mbërrin acari në
x
BREAKING NEWS

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit, Garda merr vendimin urgjent

Kuvendi nis me tensione të forta, Nikolla i heq fjalën Boçit,
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima

Aksident i frikshëm te "Kthesa e Kamzës", ka viktima
x
BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x

Bota

Gati përplasja e madhe Rusisë me NATO dhe SHBA, Vladimir Putin drejt zgjidhjes ekstreme pas dështimit në Ukrainë, kërcënimi i Medvedev: Jemi në prag të “Luftës së Tretë Botërore”

Gati përplasja e madhe Rusisë me NATO dhe SHBA, Vladimir Putin drejt

Rusia paralajmëron se Lufta e Tretë Botërore është shumë afër. Vladimir Putin është drejt zgjidhjes ekstreme. Kërcënimi i ri rus ka ardhur. Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit Rus, Dmitry Medvedev, foli për Kremlinin dhe paralajmëron hapur për Luftën e Tretë Botërore. “Është e qartë se bota i është afruar kërcënimit të Luftës së Tretë Botërore”, tha ish-presidenti rus, siç raporton agjencia Tass. “Operacioni special që po kryhet ishte një masë e detyruar dhe ekstreme. Një përgjigje ndaj përgatitjes së agresionit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe satelitët e saj. Lufta kundër armikut të jashtëm të Rusisë është më e rëndësishme se ndarja partiake në vend”, shtoi Medvedev gjatë një takimi të Byrosë së Këshillit të Lartë të Partisë. “Sigurisht, lufta kundër një armiku të jashtëm është shumë më e rëndësishme për ne tani rreth dallimet mes palëve. Rusia e Bashkuar mund të ndihmonte forcat e tjera patriotike në vendin tonë për të ndërtuar një dialog me partitë e huaja ideologjikisht afër tyre. Tani kjo është në interesin tonë, në interesin e gjithë vendit”, tha ai.

Putin i bindur se Rusia do të fitojë luftën

Presidenti rus, Vladimir Putin tha pak ditë më parë se nuk ka “dyshim” se Moska do të dalë fituese në Ukrainë, pavarësisht ngecjeve në fushëbetejë në pushtimin e nisur pothuajse një vit më parë. Putin dërgoi trupat në Ukrainë shkurtin e kaluar dhe në shtator njoftoi për një mobilizim ushtarak për të mbështetur forcat e Moskës në fushëbetejë. Pavarësisht një sërë humbjesh ushtarake, fitorja është “e garantuar dhe unë nuk kam asnjë dyshim për këtë”, tha Putin para punëtorëve në një fabrikë në Shën Petersburg. “Uniteti dhe solidariteti i popullit rus, kuraja dhe heroizmi i luftëtarëve tanë, natyrisht puna e industrisë ushtarake” do të sigurojnë fitoren, shtoi ai. Putin po ashtu lavdëroi industrinë ruse të mbrojtjes gjatë fjalimit të tij në këtë fabrikë që është pjesë e kompanisë Almaz-Antey, që prodhon raketa ruse.

Ja goditja e madhe që do të marrë Rusia

Edhe pse Putin pretendon në fitore, situata e tij me luftën në Ukrainë është shumë e rëndë. Perëndimi në mbështetjen ushtarake për Kievin e shtrëngon lakun rreth qafës së Kremlinit. Nga tanket e premtuara nga Britania e Madhe dhe Franca si dhe Patriot i garantuar nga SHBA dhe Gjermania, te bombat thërrmuese të dërguara nga Turqia, deri te mburoja e fuqishme kundër raketave Samp-T që do të mbërrijnë nga Italia, të gjitha tregojnë mbështetjen që ka Ukraina në arenën ndërkombëtare. Kthesa "ofensive" e ndihmës së NATO-s acaron Carin, i cili përkul muskujt duke testuar supersilurin Poseidon. Dhe, për të shpërbërë mbështetjen euroatlantike, Moska lëshon propagandën e zakonshme, në ritmin e lajmeve të rreme dhe goditje të ulëta. Por tani, e detyruar të racionojë sulmet e artilerisë për shkak të furnizimeve të pakta dhe e dobësuar nga dështimet e vazhdueshme në terren, Moska po luan shpërblimin, të paktën simbolik, në një luftë për të marrë një copë tokë në Donetsk, të shtrydhur midis Bakhmutit dhe Soledar .Një nga analistët më të mëdhenj gjeopolitikë amerikanë, si dhe profesor në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme, Robert D. Kaplan  theksoi se nëse humbja e Rusisë në Ukrainë është gjithnjë e më e mundshme,Perëndimi duhet të pyesë veten nëse është gati të përballet me efekte anësore që mund të mos i kishte parashikuar. Moska, është një fuqi me shumë armë bërthamore, strategjike dhe taktike. Prandaj, interesat perëndimore duhet të jenë shmangia e rreziqeve të një konteksti anarkie dhe paqeverisjeje brenda vetë Rusisë. Edhe pse sa më gjatë të zgjasë lufta në Ukrainë, aq më e vështirë do të jetë për Putinin të mbajë kontrollin e 'perandorisë së tij periferike' në Kaukaz, Azinë Qendrore dhe Lindjen e Largët.