BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Bota

Gazetari italian del me paralajmërimin tronditës: Lufta në Ukrainë do të zgjasë gjithë verën, ja përmbysja e madhe që do të ndodhë në korrik

Gazetari italian del me paralajmërimin tronditës: Lufta në

Sipas gazetarit italian të Corriere della Sera Paolo Mieli, ne duhet të përgatitemi për një konflikt që është ende, shumë i gjatë. Ai hoqi një paralele me Luftën e Dytë Botërore. “Nazistët në Poloni? Është sikur rusët sot duan të marrin korridorin që të çon në Kaliningrad, i cili tashmë është i tyre”. Pyetja është tjetër. "Kaliningrad, pikërisht sepse është i rrethuar nga vende të NATO-s si Lituania dhe Polonia, është një zonë shpërthyese. Lëvizja lituaneze është një mënyrë për t'i shkuar në ndihmë Ukrainës, për të thënë se historia e Ukrainës nuk mbaron me kaq. Për t'u thënë rusëve: “Mos mendoni se nëse shfarosni të gjithë ukrainasit dhe merrni Donbasin , mund të jeni të qetë”. Në fakt, sanksionet “papritmas të rënda” janë në rrezik, veçanërisht kur pushtimi rus i Lindjes po lufton. “Dhe nëse me armët e reja nga SHBA, ukrainasit do të mund të rimarrë Kherson siç bënë me Kharkivin , atëherë situata do të ishte përsëri shumë e hapur”. Mieli shpjegon, se “vizioni perëndimor sipas të cilit do të mjaftonte t'u lihej Donbass rusëve do të ishte marrëzi kolosale. Nga pikëpamja ushtarake situata është ende shumë e hapur dhe sipas parashikimeve lufta do të zgjasë gjithë verën , sepse në mesin e korrikut do të mbërrijnë në Kiev armët e reja amerikane dhe rusët do të përgjigjen me armë të tjera”. Të mendosh për një dorëzim ukrainas ndaj ushtrisë pushtuese, shkurtimisht ish drejtori i Corsera-s, është utopi, sepse "nuk ka paqe atje”. Kujtojmë se  Rusia ka paralajmëruar Lituaninë për pasoja “serioze” pasi ndaloi transferimin hekurudhor të disa mallrave në territorin rus të Kaliningradit. Rusia “me siguri do t’i përgjigjet veprimeve të tilla armiqësore”, tha zyrtari i lartë i sigurisë Nikolai Patrushev. Lituania nga ana tjetër thotë se po ndjek vetëm sanksionet e BE-së të vendosura për pushtimin e Ukrainës nga Moska.