BREAKING NEWS

Arti në zi/ Aktori i njohur gjendet i varrosur në kopshtin e shtëpisë (Emri)

Arti në zi/ Aktori i njohur gjendet i varrosur në kopshtin e
x
BREAKING NEWS

"Çmendet" moti/ Përmbytet Tirana, rrugët mbulohen nga inertet dhe uji (Video)

"Çmendet" moti/ Përmbytet Tirana, rrugët mbulohen nga
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë/ Humb jetën nga kanceri gazetarja e njohur (Emri+Foto)

Lajm i trishtë/ Humb jetën nga kanceri gazetarja e njohur (Emri+Foto)
x
BREAKING NEWS

"Çmendet" moti në Tiranë, shkarkime elektrike dhe stuhi e pazakontë shiu (Video)

"Çmendet" moti në Tiranë, shkarkime elektrike dhe
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha tregon se çfarë do të bënte ndryshe në PD, ja vendimi që duhej të merrte kur Berisha u shpall 'non grata'

Lulzim Basha tregon se çfarë do të bënte ndryshe në
x
BREAKING NEWS

A do të ketë protesta? Lulzim Basha bën thirrjen e rëndësishme për qytetarët

A do të ketë protesta? Lulzim Basha bën thirrjen e
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha reagon ndaj akuzave të bëra nga Sali Berisha

Lulzim Basha reagon ndaj akuzave të bëra nga Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha tregon arsyet e rikthimit pas dorëheqjes së Alibeajt nga PD-ja

Lulzim Basha tregon arsyet e rikthimit pas dorëheqjes së Alibeajt nga
x

Bota

Gjendet objekti misterioz 6 muaj pas shpërthimit në Nord Stream

Gjendet objekti misterioz 6 muaj pas shpërthimit në Nord Stream

Danimarka ka ftuar operatorin e kontrolluar nga Rusia të gazsjellësit Nord Stream 2 për të ndihmuar në analizimin e një objekti misterioz që u vu re pranë gazsjellësit, gjashtë muaj pasi seksionet u sabotuan. Presidenti rus Vladimir Putin, i cili zbuloi zbulimin e objektit në fillim të këtij muaji, tha se ekspertët besojnë se mund të jetë një antenë sinjali për të aktivizuar një eksploziv në atë pjesë të tubacionit. Autoritetet gjermane, suedeze dhe daneze po hetojnë shpërthimet nënujore që shkaktuan katër rrjedhje në dy tubacionet Nord Stream në Detin Baltik në shtator, shtatë muaj pasi Rusia pushtoi Ukrainën. Agjencia daneze e energjisë publikoi një foto të enjten vonë të objektit cilindrik që qëndron pranë gazsjellësit Nord Stream 2 në fund të detit. Agjencia tha se është 'e mundur' që objekti të jetë një bombë tymi detar, 16 inç (40 centimetra) i gjatë dhe katër inç (10 centimetra) i gjerë, dhe se ai 'nuk paraqet një rrezik të menjëhershëm për sigurinë'. Për vite me radhë, gazsjellësit rusë kanë qenë temë debati midis Evropës dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë paralajmëruar kundër varësisë së Evropës ndaj energjisë ruse. Ukraina po ashtu ka qenë e zëshme dhe kritike ndaj këtij projekti; Kievi rrezikoi të humbiste të ardhura të çmueshme nga transporti i gazit nga rusët për evropianët, që kalonte përmes rrjetit të gjerë të tubacioneve të Ukrainës. Furnizimi me gaz ishte kufizuar që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit 2022, gjë që çoi në një largim drastik të pothuajse të gjitha shteteve evropiane nga energjia ruse. Tubacionet nuk ishin funksionale në kohën e shpërthimeve, por në to kishte gaz.