BREAKING NEWS

Masat shtrënguese për parandalimin e përhapjes së COVID-19, Komiteti Teknik i Ekspertëve komunikon vendimin e fundit

Masat shtrënguese për parandalimin e përhapjes së COVID-19,
x

Bota

“Gjërat do të vazhdojnë të keqësohen para se të përmirësohen"/ Urdhri ekzekutiv i Joe Biden dhe i padiskutueshëm, zbardhet ç'do të ndodhë në avionë, trena dhe autobusë

“Gjërat do të vazhdojnë të keqësohen para se

Pa maska, amerikanëve nuk do t’u lejohet udhëtimi me avionë, trena apo autobuzë. Presidenti i ri, Joe Biden e bëri shumë të qartë me një urdhër ekzekutiv se të gjithë pasagjerëve do tu kërkohet të mbulojnë fytyrën gjatë lëvizjeve ndërshtetërore.

Kompanitë ajrore dhe punonjësit e tyre kishin kohë që këmbëngulnin për një mandat federal mbi maskat pas probleme të mëdha të hasura me udhëtarët që refuzonin hapur zbatimin e kësaj mase.

Biden veproi pa vonesë për të koordinuar përpjekjet e qeverisë federale për të luftuar pandeminë e koronavirusit. Të enjten, në ditën e parë të plotë në detyrë, presidenti i ri parashtroi planin e tij për të zgjeruar vaksinimet dhe për të forcuar protokollet për maskat. Në një aktivitet në Shtëpinë e Bardhë, ai tha se fushata e vaksinimeve në SHBA ka qenë “një dështim dëshpërues deri tani”.

“Gjërat do të vazhdojnë të keqësohen para se të përmirësohen,” u shpreh demokrati duke folur për goditjen e virusin.Ai bëri gjithashtu një thirrje personale amerikanëve që për 99 ditët e ardhshme të vënë maskë për të penguar përhapjen e virusit, i cili deri tani ka lënë mbi 405,000 të vdekur, numri më i lartë se në çdo vend tjetër në botë.“Kjo është një sipërmarrje si në kohë lufte,” tha Biden.