BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x
BREAKING NEWS

Berishës i vijnë sinjale të këqija, prokuroria në presion nga amerikanët për arrestimin e tij, dyshi i ambasadës vizitë blic në selinë e PD

Berishës i vijnë sinjale të këqija, prokuroria në
x

Bota

Gjermania një hap më pranë krijimit të qeverisë së re, Social Demokratët, të Gjelbrit dhe Liberalët arrijnë marrëveshjen paraprake

Gjermania një hap më pranë krijimit të qeverisë së

Ministri gjerman i Financave dhe kandidati për të zëvendësuar kancelarin Angela Merkel si kancelar i ardhshëm, Olaf Scholz bëri me dije dje se Social Demokratët, të cilët dolën të parët në zgjedhjet parlamentare gjermane, të Gjelbrit dhe Liberalët kanë arritur një marrëveshje paraprake për formimin e qeverisë së re. Të tre partitë kanë zhvilluar bisedime që kur Partia Socialdemokrate (SPD) e qendrës së majtë të zotit Scholz fitoi zgjedhjet e përgjithshme më 26 shtator, ndërsa partia e zonjës Merkel doli e dyta, në kohën kur zonja Merkel do të largohet përfundimisht nga politika. "Në përgjithësi, ne mund të ndiejmë këtu se një fillim i ri është i mundshëm, i sjellë nga tre palët që janë mbledhur këtu. Ne kemi rënë dakord për një tekst nga bisedimet eksploruese. Ky është një rezultat shumë i mirë që tregon qartë se një qeveri që synon të sigurojë që ne të arrijmë përparim, mund të formohet në Gjermani", tha Scholz përpara gazetarëve. Bashkë-udhëheqësja e Partisë së Gjelbër, Annalena Baerbock tha se marrëveshja fillestare paralajmëron një "koalicion përparimi" e cila do ta përdorë dekadën e ardhshme si një dekadë rinovimi. Marrëveshja e arritur është ajo që do të krijoje bazat e bisedimeve zyrtare të koalicionit, çka indikon se aleanca e Merkel CDU-CSU është drejtë të qenit pjesë e opozitës që nga rezultatet e këqija dhe mbështetjen e ulët që mori në zgjedhje. Kreu i CDU dhe kancelari me shpresë, Armin Laschet kohët e fundit kishte deklaruar se partia e tij mbetet e hapur për të formuar një koalicion qeverisës, ndërkohë momentalisht edhe posti i tij në krye të CDU nuk është i sigurt. Kjo pasi duke u përballur me krizën e tyre më të keqe në dekada, konservatorët po planifikojnë një spastrim të pastër të udhëheqjes së tyre, me një kongres deri në dhjetor për të zgjedhur shefat e tyre të rinj. Scholz, i cili është gjithashtu zëvendëskancelar i Angela Merkel, këtë javë shprehu besimin se bisedimet trepalëshe që përfshijnë partinë e tij do të prodhonin qeverinë e ardhshme të Gjermanisë para Krishtlindjes.

Situata ekonomike

Sakaq, zhvendosja e menjëhershme e udhëheqjes së Gjermanisë në qendrën e majtë, vjen ndërsa ekonomia më e madhe e Evropës po përballet me sfidën komplekse të sigurimit të rimëkëmbjes së vendit pas pandemisë, një krizë që në të vërtetë ka vënë shumë në vështirësi shumë ekonomi botërore. Mungesat serioze në lëndët e para po pengojnë ripërtëritjen, me fabrikat e industrisë vitale të automobilave gjermane thuajse të mbylluar për shkak të çështjeve të furnizimit me lëndën e parë. Ndërsa industria po kërkon mbështetjen e shtetit për të vazhduar, një objektiv i planifikuar i emetimeve zero deri në vitin 2045, do të kërkojë investime të mëdha duke përfshirë ndërtimin e kapaciteteve më të qëndrueshme të energjisë dhe opsioneve më të gjelbra të transportit. Përmes negociatave formale, të Gjelbrit dhe FDP-ja pro-biznesit dhe do të duhet të shohin nëse mund t'i tejkalojnë dallimet e tyre në çështje të cilat përfshijnë mbrojtjen e klimës, taksat dhe shpenzimet publike. Gjithsesi të dyja palët kanë deklaruar se janë mëse të gatshëm që të ndërtojnë ura komunikimi dhe vendimmarrjeje në mënyrë që të bashkëqeverisin. Ajo që vihet re, është fakti se si të gjitha palët janë tejet të angazhuara që të mos ketë përsëritje të procesit zgjedhor, situatë e cila ndodhi në zgjedhjet e vitit 2017, kur FDP doli në mënyrë dramatike nga bisedimet e koalicionit me konservatorët dhe të Gjelbrit dhe u deshën muaj që të formohej një qeveri e re. Një ndryshim i politikave financiare të Gjermanisë nuk shihet si një skenar i mundshëm, kjo duke pasur parasysh faktin që Scholz ka qenë në fund të fundit ministër i financave i Merkel dhe në mënyrë të përsëritur ka thënë se i përmbahet rregullit të Gjermanisë për borxhet e reja. Sipas France24, analisti i Bankës Berenberg Holger Schmieding tha se si ministër i financave që nga marsi 2018, Scholz tashmë ka formësuar qëndrimin fiskal gjerman dhe pozicionin e tij në negociatat e BE -së në një masë të konsiderueshme. “Mos prisni një ndryshim të konsiderueshëm nga lëvizja e tij e mundshme në zyrën e kancelarit", shkroi Schmieding.

Më të lexuarat