Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjermania shton sanksionet e armëve ndaj Arabisë Saudite

Postuar: 18/09/2019 - 17:46

Qeveria gjermane tha sot se do të zgjasë sanksionet e eksportit të armëve për Arabinë Saudite me gjashtë muaj, të cilat u nisën pas vrasjes së gazetarit disident saudit Xhamal Khashoggi tetorin që shkoi.
 
Kancelaria Angela Merkel tha dje se do të dëshironte të vazhdonte moratoriumin e armatimeve.
 
 “Deri në 31 mars 2020 nuk do të aprovohen aplikime nga Arabia Saudite për eksporte armësh”, tha zëdhënsi i Merkel.
 
Në fillim të javës Merkel arriti një marrëveshje me homologun francez Emmanuel Macron për lejimin e shitjes së armatimeve franceze me pjesë gjermane, të cilat më parë ishin përfshirë në embargo.
 
Britania ka kërkuar nga Gjermania të zbusë masat duke argumentuar se dëmton prodhuesit evropianë të armatimeve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/10/2019 - 18:39

Pak pasi u dhanë vendimet e burgimeve të gjata për udhëheqësit e lëvizjes separatiste katalanase nga gjykata e lartë e Madridit, rrugët e Barcelonës nisën të mbusheshin me protestues  kryesisht në sheshin Plaza

Postuar: 14/10/2019 - 18:39

Pas shumë përplasjeve i është dhënë lamtumira e fundit 35-vjeçares, e cila ndërroi jetë në mes të

Postuar: 14/10/2019 - 17:03

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se nuk mund të luftojë kundër aleatëve të NATOs, Turqi

Postuar: 14/10/2019 - 15:45

Presidenti i Kinës ka lëshuar një paralajmërim duke thënë se çdo përpjekje për ndarjen e Kinës

Postuar: 14/10/2019 - 15:44

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parl

Postuar: 14/10/2019 - 15:38

Në procesin historik gjyqësor kundër liderëve separatistë katalanas, Gjykata e Lartë e Madridit

Postuar: 14/10/2019 - 15:37

Në zgjedhjet komunale në Hungari ka humbur dukshëm partia Fidesz e kryeministrit Viktor Orban.