Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Socialistët e Tiranës ndezin motorët/ Veliaj merr vendime të rëndësishme, lëviz 20 drejtues, u kërkon të fokusohen në fushatë (Zbardhen EMRAT dhe pozicionet e tyre)

Socialistët e Tiranës ndezin motorët/ Veliaj merr vendime të
x

Bota

Gjunjëzuar nga koronavirusi, mjekët po zhvillojnë një kurë të re, “plazmën konvaleshente”

Gjunjëzuar nga koronavirusi, mjekët po zhvillojnë një

Situata e koronavirusit vijon të jetë delikate dhe grada e vëmendjes është shumë e lartë. Përditësimet e fundit janë drithëruese. Numri i të prekurve ka arritur në 64 mijë raste në botë, ndërsa ai i viktimave në rreth 1400.

Mjekët në Kinë u kanë kërkuar pacientëve të shëruar nga koronavirusi të dhurojnë gjak, pasi plazma e marrë prej tij përmban numër të lartë të përqendruar me antitrupa, pasi ka rezultuar tepër efikase në kurimin e pacientevë në gjendje të rëndë.

“Global Times” shpjegon se nga plazma merren përbërës që përfaqësojnë trajtimin më efikas kur nuk ka ilaçe apo vaksina. “Këta përbërës mund të ulin ndjeshëm numrin e viktimave në pacientët në gjendje të rëndë”.

Më të lexuarat