BREAKING NEWS

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me paralajmërimin e frikshëm: Mund të ketë përplasje. Ka informacion se.../ Noka: Si kurrë më parë

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Bota

Gjykata e Apelit lë në fuqi dënimin për El Chapon

Gjykata e Apelit lë në fuqi dënimin për El Chapon

Një panel gjyqtarësh të apelit të martën la në fuqi dënimin e vitit 2019 të liderit famëkeq të kartelit meksikan të drogës Joaquin “El Chapo” Guzmán, duke hedhur poshtë pohimet e tij se ai ishte trajtuar në mënyrë të padrejtë. CNN shkruan se në vendimin e tyre, të tre gjyqtarët vendosën që gjykatësi i qarkut të SHBA, Brian Cogan, i cili mbikëqyri çështjen federale të Guzman në Bruklin, e kreu gjyqin tre mujor me zell dhe drejtësi, pasi lëshoi ??një sërë vendimesh paragjyqësore të hartuara me përpikëri.

Guzmán u dënua në vitin 2019 për 10 akuza, duke përfshirë përfshirjen në një sipërmarrje të vazhdueshme kriminale, trafik droge dhe akuza për armë zjarri. Ai u dënua me burgim të përjetshëm plus 30 vjet dhe u urdhërua të paguante 12.6 miliardë dollarë si konfiskim. Apeli i tij kishte argumentuar se dënimi i tij duhet të anulohej, duke thënë se atij iu mohua e drejta për një gjykim të drejtë dhe ndihma efektive e avokatit për shkak të kushteve të rrepta të paraburgimit. Ai gjithashtu kërkoi që të jepet një gjykim i ri bazuar në sjelljen e supozuar të jurisë, mes argumenteve të tjera.

Prokurorët nuk pranuan të komentojnë, ndërkohë që avokati i Guzman, Marc Fernich tregoi se ata ka të ngjarë të apelojnë në Gjykatën e Lartë për shqyrtim të mëtejshëm.

Ndërsa respektojmë vendimin e Gjykatës, ne jemi të zhgënjyer që akuzat thelbësore për sjellje të rënda të jurisë vazhdojnë të fshihen nën qilim dhe të lihen plotësisht të pashqyrtuara në një rast me përmasa historike – gjithçka, duket, për shkak të famës së pakrahasueshme të të pandehurit. Jam i sigurt se një peticion për shqyrtimin e Gjykatës së Lartë do të pasojë në kohën e duhur”, thuhet në një deklaratë.