BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Bota

Gjykata e BE gjobit me 1 mln euro në ditë Poloninë

Gjykata e BE gjobit me 1 mln euro në ditë Poloninë

Gjykata Evropiane e Drejtësisë (GJED) urdhëroi të mërkurën Poloninë t’i paguajë 1 milion euro Komisionit Evropian për dështimin për të zbatuar vendimet e BE-së që kërkojnë ndryshime në disa nga reformat e saj gjyqësore.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, në mesin e korrikut, gjykata e lartë e BE-së zbuloi se dhoma e re disiplinore e Gjykatës së Lartë polake nuk garantonte paanshmëri dhe pavarësi, dhe për këtë arsye shkelte ligjin e BE-së.

Kështu, Pëlqimi i Varshavës është i nevojshëm “për të shmangur dëme serioze dhe të pariparueshme për rendin ligjor të Bashkimit Evropian dhe për vlerat mbi të cilat është themeluar ky bashkim, veçanërisht ai i shtetit të së drejtës”, thuhet në një deklaratë zyrtare për shtyp të gjykatës.

E themeluar në vitin 2018, dhoma është në gjendje të shkarkojë çdo gjyqtar apo prokuror, duke i bërë disa të frikësohen se mund kjo të përdoret për të qortuar gjyqtarët për “vendime të pabindura”, duke penguar pavarësinë e tyre.

Më 9 shtator, Komisioni Evropian i kërkoi GJED-së të vendosë gjoba ditore ndaj Polonisë për moszbatimin e vendimit të Gjykatës së Lartë të BE-së me qendër në Luksemburg.

Kjo përshkallëzoi një mosmarrëveshje të gjatë me Varshavën në lidhje me një mori reformash gjyqësore të brendshme të bëra vitet e fundit.

“Sistemet e drejtësisë në të gjithë Bashkimin Evropian duhet të jenë të pavarura dhe të drejta”, tha presidentja e komisionit Ursula von der Leyen në atë kohë.