Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Goditet klani mafioz/ Arrestohen 18 persona, mes tyre politikanë dhe biznesmenë

Postuar: 24/09/2018 - 09:28

Policia italiane ka arrestuar 18 persona.

Mediat italiane bëjnë me dije se mes tyre është vënë në pranga një kryetar bashkie dhe dy sipërmarrës.

Aksioni u zhvillua në zonën e Regginos kundër klanit mafioz i njohur si “Alvaro”, ndërsa kishte si qëllim goditjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore.

Sipas mediave italiane, ky grup  ushtronte veprimtari të paligjshme, ku krahas grabitjeve, ata kryenin veprimtari mashtruese në transferimin e aseteve, ndikimin në zgjedhjet vendore, por edhe emërimet në sistemin politik, raporton “La Stampa”.

Kryebashkiaku i Delianuova, tashmë i arrestuar, Francesco Rossi, ishte zgjedhur tre vite më parë në krye të listës civile.

Sipas hetuesve, ai dyshohet si i përfshirë në aktivitet të paligjshëm, duke lidhur kontrata fiktive në dëm të taksapaguesve dhe në interes të personave të lidhur me grupin  “Ndrangheta”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Kina: SHBA ta mendojë ‘dy herë’ tërheqjen nga traktati bërthamor

Postuar: 22/10/2018 - 15:38

Kina reagoi këtë të hënë dhe u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara ta “mendojnë dy herë” vendimin për t’u tërhequr nga një traktat i epokës së Luftës së Ftohtë mbi armët bërthamore me Rusinë.
Poloni, pas presionit të BE rikthehen në punë gjykatësit e larguar

Postuar: 22/10/2018 - 15:28

Gjykatësit e gjykatës së lartë të Polonisë janë rikthyer sot nga pensionimi i detyruar prej qev
Conte: Italia është në BE, do japim kontributin tonë

Postuar: 22/10/2018 - 15:11

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka hedhur sot poshtw zërat se Italia nuk pranon të dialogoj
Tërheqja nga marrëveshja bërthamore, Gjermania shpreh keqardhje për vendimin e SHBA

Postuar: 22/10/2018 - 15:05

Qeveria gjermane sot shprehu keqardhje për vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për tër

Postuar: 22/10/2018 - 12:44

Autoritetet turke besojnë se pjesët e trupit të gazetarit të vrarë Jamal Khashoggi janë bartur

Postuar: 22/10/2018 - 08:56

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.7 ballë ka goditur brigjet kanadeze të British Columbia, sip

Postuar: 22/10/2018 - 08:50

Falja e tij erdhi pas një hetimi 5-vjeçar, ku u zbulua se dhjetëra mijëra fëmijë ishin abuzuar se