BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Bota

Goditje dhe tërmet në Vatikan, kush do të jetë Papa i ardhshëm

Goditje dhe tërmet në Vatikan, kush do të jetë Papa i

Nuk është një mister, prej javësh në Vatikan flitet për konklavë. Me pak fjalë, zgjedhja e Papës së ardhshëm. Kush pas Papës Françeskut?

Thashethemet të nxitura nga thashethemet e tjera,për dorëheqjen e Papës, të cilat ai megjithatë i mohoi. Por gjithashtu i ushqyer nga "komploti" për të cilin Bergoglio foli kohët e fundit, nga plani për ta vrarë atë, nga komplotistët që, në fakt, tashmë po mendonin për konklavën e radhës.

Me pak fjalë, situata në Vatikan nuk është e qetë: Selia e Shenjtë është e ndarë, figura e Papa Françeskut është shumë "revolucionare" për t'u pranuar në mënyrë universale. Dhe kështu, në mënyrë të pashmangshme, ne mendojmë për të ardhmen, për trashëgiminë, për Papën e ardhshëm, edhe nëse nuk e dimë se kur do të zgjidhet. Në fakt, gjithçka i është lënë vullnetit të Zotit.

 

Por ndërkohë mund të arsyetojmë. Dhe kjo është pikërisht ajo që bën Francesco Antonio Grana në librin e tij të titulluar Çfarë mbetet nga papati. E ardhmja e Kishës pas Bergoglios. Vëllimi i paraqitur nga Messaggero, i cili thekson sa vijon: " ëtshtë e qartë se fraksionet, ato përparimtare të zhgënjyera nga dështimi për të hapur papën e Françeskut, atij konservator që dëshiron një kthim në mbretërinë Ratzingerian dhe atij Bergoglian i cili, në vend të kësaj, dëshiron të vazhdojë 'punën reformuese të Papës të Amerikës Latine, ata tashmë po organizohen në mënyrë që të mos kapen të papërgatitur kur fillon Sede Vacante". Po, ne po flasim për një konklavë.

 

Ratzingerët, ose konservatorët, megjithatë do të ishin në një pakicë të qartë. Dhe kështu në të njëjtën kohë, flitet për organizimin e një Konsistrie të re përmes së cilës Ati i Shenjtë do të jetë në gjendje të krijojë kardinalë të tjerë: koha nuk dihet, por është e sigurt që Papa do ta bëjë këtë. Megjithatë, përkundër kësaj lëvizjeje teorikisht në favor të rrymës Francis, nuk është aspak e sigurt që pasardhësi i Bergoglio është një "Bergoglio".

Dhe pse? Sipas hipotezës së parashtruar në libër, strategjia e konservatorëve mund të jetë kjo: të luash në krah me shumicën e heshtur, domethënë të gjithë kardinalët që nuk anojnë nga aktualizmi doktrinor. Nëse "Ratzingerët" do të lidheshin me këta të fundit, të cilët nuk janë progresistë, loja do të ishte e hapur në mënyrë sensacionale. Dhe kështu, Papa tjetër, kjo hipotezë që duket se mbizotëron, mund të jetë një "i moderuar", fryt i një ndërmjetësimi midis rrymësmë konservatore dhe atë të "qendrës". Dhe për "Ratzingerët" do të ishte rezultati më i mirë i mundshëm. Përkundrazi, për më besnikët e Françeskut: sot një shumicë objektive në Vatikan, por që mund të mos fitojë në konklavë. Një konklavë që tashmë shpall veten si një nga më të vështirat dhe më të tensionuarit që mund të mbahet mend.

Libero