BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Bota

Goditje e madhe për Vladimir Putinin, njësia famëkeqe e mercenarëve ruse po shpërbëhet, humbjet e tyre janë të tmerrshme, vetëm 10 mijë prej tyre janë ende të pranishëm në front

Goditje e madhe për Vladimir Putinin, njësia famëkeqe e

Dhjetëra mijëra luftëtarë të mbledhur për të luftuar në Ukrainë për grupin Wagner, ushtrinë mercenare private të Rusisë, janë zhdukur ose janë vrarë, sipas OJQ-së ruse “Russia Behind Bars”. “Në muajt e fundit, grupi Wagner rekrutoi rreth 50,000 luftëtarë, duke përfshirë një numër të madh të burgosurish, por vetëm 10,000 prej tyre janë ende të pranishëm në front”, pohon Olga Romanova, kreu i Rusisë prapa hekurave. “Të gjithë të tjerët u vranë, u zhdukën, dezertuan ose u dorëzuan”, shton Romanova. Statistikat e mësipërme mund të jenë një tregues se njësitë luftarake të Wagner në Ukrainë po shpërbëhen ngadalë. “Mercenarët e Wagnerit janë përfshirë në luftime të rënda në Soledar javët e fundit, betejë në të cilën Rusia shpalli fitoren. Wagner është gjithashtu kryesisht përgjegjës për përparimet e bëra në Bahmut aty pranë, të arritura me kosto të mëdha. Që kur Wagner rekrutoi 40,000 të dënuar, shumica e këtyre ushtarëve morën trajnim minimal”, u tha gazetarëve javën e kaluar John Kirby, koordinator i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë .

Humbje dramatike pwr Rusinë

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes pohoi se forcat ruse dhe Wagner pësuan humbje të mëdha në Betejën e Soledar. “Numri i ushtarëve rusë të vrarë tani është dukshëm më i lartë se 100,000. Rusët pësuan humbje të mëdha. Kjo përfshin ushtrinë e tyre të rregullt, si dhe të gjithë mercenarët që luftojnë nën flamurin rus”, tha javën e kaluar gjenerali Mark Milley, Shefi i Shtabit të Përbashkët të Ushtrisë Amerikane. Ka tregues të qartë se ka një dezertim masiv nga Wagner. Në fillim të këtij muaji, Andrej Medvedev u kap në arrati në Norvegji, raportoi AFP. Medvedev, i cili u arrestua, besohet të jetë anëtari i parë i Wagner që dezertoi në Perëndim, sipas BBC.

Wagner, si një organizatë kriminale

Administrata Biden njoftoi javën e kaluar se po e klasifikonte grupin Wagner si një organizatë kriminale transnacionale. “Wagner është një organizatë kriminale që kryen krime dhe shkel të drejtat e njeriut, dhe ne do të punojmë pa pushim për të identifikuar, përçarë, ekspozuar ata që ndihmojnë Wagnerin,”  tha Kirby. Thashethemet për një ndarje brenda Wagner u shfaqën në të njëjtën kohë me lajmet se Grupi kishte probleme të mëdha me Kremlinin. Putin dhe themeluesi i Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, kanë kundërshtuar njëri-tjetrin ditët e fundit se forcat luftarake të kujt janë përgjegjëse për pushtimin e Soledar. Në të njëjtën mënyrë, Putini duket se ka filluar ta kthejë pjesën më të madhe të luftimeve në ushtrinë e rregullt javët e fundit. Në një përpjekje të dukshme për të bërë ndryshime në makinën e luftës, Putini tronditi komandën e forcave të armatosura ruse në fillim të vitit duke promovuar gjeneralin Valery Gerasimov në postin e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm, duke zëvendësuar gjeneralin Sergey Surovikin , i njohur nga pseudonimet "Gjeneral Armageddon" dhe "Kasapi nga Siria". Sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW), Putin tani ka vendosur të anashkalojë Wagnerin.

“Vendimi i Putinit për t'u fokusuar dhe mbështetur në forcat konvencionale ruse do të thotë margjinalizim i grupit Wagner. Por megjithatë ata do të vazhdojnë të marrin pjesë në planet luftarake të Rusisë në Ukrainë”, tha ISW në vlerësimin e kësaj jave. Sipas një vlerësimi të inteligjencës britanike të lëshuar të hënën, Gerasimov filloi punën e tij kryesisht duke u përpjekur të përmirësonte disiplinën e forcave të armatosura ruse. “Që kur ka marrë komandën, më së shumti insistojnë në ndalimin e veshjes së uniformave që nuk janë të parashkruara, si dhe ndalimin e udhëtimit me automjete civile dhe përdorimin e celularëve. Ushtarët janë mjaft skeptikë ndaj masave të tilla, por më të tallurit. është përpjekja për të futur një standard që ushtarët të rruhen”, thuhet në vlerësim.