BREAKING NEWS

Pak kohë para zgjedhjeve, vjen një tjetër ‘shuplakë’ e fortë për Monika Kryemadhin / Damian Gjiknuri jep lajmin, ja çfarë ka ndodhur në Vlorë

Pak kohë para zgjedhjeve, vjen një tjetër
x

Bota

Greqia në ALARM nga mutacioni i ri i COVID, ja çfarë ka ndodhur në kufi me Shqipërinë

Greqia në ALARM nga mutacioni i ri i COVID, ja çfarë ka ndodhur

Autoritetet shëndetësore greke në 24 orët e fundit kanë shprehur shqetësimet për një numër më të madh të rasteve me mutacionin e ri COVID, pasi rastet u gjetën në zona të ndryshme jashtë Selanikut, shumë afër Shqipërisë.

Sipas protothema.gr, Profesori i Departamentit të Mjekësisë të Universitetit Aristoteli të Selanikut dhe shefi i Laboratorit të Referencës së Greqisë Veriore, Anna Papa Konidari, e cila shkurtin e kaluar kishte zbuluar rastin e parë të koronavirusit në Selanik, tha se ishte një çështje kohe para mbërritjes së mutantit të ri.

"Tipet e reja të virusit të mutuar u identifikuan dy ditë më parë në laborator. Ne nuk u habitëm sepse ishte vetëm çështje kohe kur ekzekutivi do të gjendej këtu, pasi që tashmë ishte bërë e ditur se ai ekzistonte në Athinë dhe Kretë. Kjo është arsyeja pse kemi nevojë për vëmendje nga të gjithë ne, duhet t'i zbatojmë masat në mënyrë korrekte",- tha ajo.

Sipas profesorit të Departamentit të Mjekësisë të Universitetit Aristoteli të Selanikut, drejtuesit e rinj janë vendosur në zona të ndryshme, ndërsa njoftimet pritet të bëhen nga EODY në një të ardhme të afërt:

“Këto janë të dhëna që vetëm EODY mund t’i shpallë. Besoj se së shpejti njerëzit do të njohin zonat ku u gjet lloji i mutuar. Ne jemi duke vazhduar inspektimet për të parë nëse ka ekzekutivë të tjerë të identifikuar në mostra”.

Vihet re se deri më tani janë identifikuar 59 raste të mutacionit britanik. Bazuar në të dhënat që tregojnë se tendosja mutante është më ngjitëse, Arkoumaneas shprehu shqetësimin e tij për më shumë raste, diçka që, siç tha ai, i shtohet një ekuacioni tashmë kompleks.