BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Bota

Greqia pritet ti marrë "kurorën" Italisë, e bujshme ajo që pritet të ndodhë deri në vitin 2030

Greqia pritet ti marrë "kurorën" Italisë, e bujshme ajo

Rënia e popullsisë në Greqi, e cila ka qenë e qëndrueshme që nga viti 2011 , do të thotë se vendi do të ketë popullsinë më të vjetër në BE deri në vitin 2030. Ky është përfundimi i një raporti të fundit nga Eurostat, agjencia e statistikave të BE-së, në lidhje me rënien e popullsisë në Bashkimin Evropian.

Nëse parashikimet e raportit janë të sakta, Greqia do të marrë drejtimin e plakjes ndaj Italisë në BE. Me gjysmën e grekëve tashmë mbi pesëdhjetë vjeç, Komisioni i BE vlerëson se popullsia e vendit do të ulet me gati një milion deri në 2050-ën dhe me dy milionë deri në 2070-ën.

Këto të dhëna përputhen me rezultatet e censusit të kryer më herët në vitin 2022, i cili tregon se popullsia në Greqi është tkurrur me 3.5 për qind gjatë dekadës së fundit.

Sipas të dhënave të regjistrimit në shkallë vendi , popullsia aktuale e banorëve të përhershëm është 10,432,481. Prej tyre, 5,357,232 janë femra ndërsa 5,075,249 janë meshkuj.

Atika, rajoni më i populluar i Greqisë, regjistroi 3,792,469 banorë të përhershëm. Kjo shënon një rënie prej 35,965 krahasuar me regjistrimin e fundit të vitit 2011.

Maqedonia Qendrore është rajoni i dytë më i populluar i Greqisë me 1,792,069 banorë. Popullsia është ulur me 90,039 krahasuar me vitin 2011.

Në përgjithësi, dymbëdhjetë nga trembëdhjetë rajone në Greqi kanë regjistruar një rënie të popullsisë, sipas  regjistrimit të ELSTAT .

Disa studime të tjera të fundit e kanë konfirmuar këtë prirje.

Njëri prej tyre, i botuar në vitin 2021 nga Health Research Policy and Systems në bashkëpunim me OBSH-në, arrin në përfundimin se të dy vendet, Greqia dhe Qipro, do të “përvetësojnë karakteristikat e një popullsie në plakje, duke ushtruar presion të konsiderueshëm në sistemet sociale dhe shëndetësore të tyre.

Më të lexuarat