BREAKING NEWS

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju, qeshni!

Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi: Qeshni ju,
x
BREAKING NEWS

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që 'Rithemelimi' dërgoi në KQZ (FOTO)

PD e Berishës gati për zgjedhjet, zbardhet dokumenti i fundit që
x
BREAKING NEWS

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”, zbulohet komunikimi pak minuta para vrasjeve (Video)

Gazetari Artan Hoxha publikon audioregjistrimin e “21 janarit”,
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja cila ishte lidhja e ish agjentit të FBI-së me Agron Nezën

Skandali “McGonigal”/ Gazetari Artan Hoxha zbulon prapaskenat, ja
x
BREAKING NEWS

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për shpalljen time non-grata

Meta me akuza të forta drejt kryeministrit: Rama ka lobuar për
x
BREAKING NEWS

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe vëllanë në Gramsh

Del foto, ja kush është 75-vjeçari që vrau gruan dhe
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen e rëndësishme me këtë vend

Lajm i mirë për Shqipërinë/ Qeveria firmos marrëveshjen
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë gjahu, më pas shkoi tek vëllai i tij dhe...

Si ndodhi tragjedia në Gramsh? 75 vjeçari vrau gruan me armë
x

Bota

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia tronditet nga një skandal spiunazhi si nëpër filma, zbulohet një ndërtesë plot me oficerë të inteligjencës sekrete të Kremlinit

“Gropa ruse” në zemër të Evropës, Suedia

Megjithëse Rusia nuk ka trupa në terren në Suedi, ajo ka zhvilluar një luftë kundër Perëndimit dhe ndikimit të tij në këtë vend me mjete të tjera, që nga propaganda dhe dezinformimi deri tek ndihma për grupet nacionaliste, të djathtën ekstreme, e deri tek vrasjet e synuara. Megjithatë, Rusia ka shkuar shumë larg në taktikat e saj përçarëse, me GRU-në, duke bërë dëm të madh ndërkohë që shtetet perëndimore inkurajojnë përpjekjet e vendeve për t’i rezistuar infiltrimit rus, që të paktën ka çuar në një mbikëqyrje më të mëdha të veprimtarisë së tyre. Më pak se një javë pasi zyrtarët suedezë arrestuan një çift rus me akuza për spiunazh, firma kërkimore Bellingcat zbuloi se burri dhe gruaja e arrestuar zotërojnë një apartament në të njëjtën ndërtesë në Moskë ku strehohen disa punonjës të tjerë të rangut të lartë të GRU, shërbimi i inteligjencës ushtarake të Rusisë. Banorë të tjerë të njohur të ndërtesës përfshijnë pjesëmarrësit e dyshuar në helmimin e Novichok dhe mbikëqyrësin e fushatës dezinformuese për Fluturimin 17 të Malaysia Airlines, shkruan Meduza . Siç u raportua më parë, dy emigrantë rusë dhe spiunë të dyshuar u arrestuan në Stokholm më 22 nëntor. Studiuesit në botimet Expressen dhe Dossier Center (një projekt i financuar nga ish-manjati i naftës Mikhail Khodorkovsky, i cili gjurmon aktivitetin e dyshuar kriminal të lidhur me Kremlinin) i identifikuan të dyshuarit si Sergey Skvortsov 59-vjeç dhe Elena Kulkova 58-vjeçe. Ata kanë jetuar në Suedi që nga viti 1997 dhe kanë nënshtetësi suedeze përveç nënshtetësisë ruse. Sipas akuzave të paraqitura në Gjykatën e Qarkut të Stokholmit, të dyshuarit kanë spiunuar në mënyrë aktive që nga viti 2013.

Një ndërtesë plot me oficerë të inteligjencës sekrete

Gazetari investigativ Christo Grozev zbuloi se çifti dhe vajza e tyre ishin të regjistruar si pronarë të një apartamenti në Moskë në rrugën Zorge 36. Megjithatë, është e paqartë nëse çifti ka jetuar ndonjëherë atje. Bellingcat raporton gjithashtu se gjeneralmajori i GRU Denis Sergeev (emri sekret: Sergej Fedotov ), ??një pjesëmarrës i dyshuar në helmimin e Skripalëve, jeton në apartamentin ngjitur me çiftin spiun. Sergeev dyshohet se ishte gjithashtu i përfshirë në helmimin e biznesmenit bullgar Emilian Gebrev në Novichok në vitin 2015. Gjeneralmajor Andrej Averjanov , shef i njësisë GRU 29155 (i njohur për kryerjen e vrasjeve të huaja), jeton në të njëjtën ndërtesë. Ndër të tjera, Averjanov ishte edhe komandant i operacionit që shkaktoi shpërthime në magazinat e municionit në Vrbetica të Republikës Çeke në vitin 2014. Në atë operacion morën pjesë punonjës të dyshuar të GRU-së, të njohur me emrat Aleksandar Petrov dhe Ruslan Boshirov. Përveç tyre, ndërtesa strehon gjeneralmajor Andrey Ilychenko , i cili, sipas Bellingcat, është përgjegjës për fushatat e shumta dezinformuese të GRU. sipas burimeve të Bellingcat nga botimi rus The Insider, Ilychenko mbikëqyri bashkëpunimin midis ish-gazetares së RT-së, Jane Jerlasova dhe shtetasit holandez Max van der Ëerff, të cilët (nën maskën e një njësie hetimore të quajtur Bonanza Media) përhapën lajme të rreme për Flight 17 Malaysia Airlines. Pasi The Insider publikoi atë raport, policia kontrolloi banesën e kryeredaktorit Roman Dobrohotov si pjesë e një rasti që akuzonte van der Ëerff për shpifje. Dobrokhotov u largua nga Rusia menjëherë pas kësaj.

Suedia tronditet nga një skandal spiunazhi si nëpër filma

Sipas autoriteteve suedeze, Sergej Skvortsov dhe Elena Kulkova zotëronin kompani të ndryshme në vend, duke përfshirë shërbime IT dhe një furnizues të pajisjeve detare dhe avionëve. Bellingcat pretendon se një nga kompanitë kontrollohej de fakto nga një kolonel në pension i GRU-së përmes një kompanie tjetër me bazë në Qipro. Çifti ishte gjithashtu në kontakt me inteligjencën suedeze. Doli se vajza e çiftit ndante një apartament me djalin e një ish-zyrtari të lartë të MUST, Shërbimit të Inteligjencës dhe Sigurisë Ushtarake të Suedisë.