BREAKING NEWS

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria kibernetike, Shqipëria u sulmua nga Irani

Rama thirrje Asamblesë së OKB-së: Kthejini sytë nga siguria
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x

Bota

Gruaja që jeton krejtësisht e vetme në një ishull në detin Adriatik, ja pse nuk ka menduar asnjëherë të largohet

Gruaja që jeton krejtësisht e vetme në një ishull në

Ishulli i ‘Jetës’ i përket komunës Ston afër Dubrovnikut dhe mbulon vetëm 0,011 kilometra katrorë në Gjirin Maloston.

Për shkak të kushteve të favorshme, Gjiri i Maloston ka qenë një vend i përsosur për rritjen e butakëve që nga kohërat e lashta. Ky kalim në Dalmacinë jugore midis gadishullit Kleka dhe Pelješac është gjithashtu shtëpia e ishullit të Jetës, të cilin vendasit e quajnë gjithashtu Govan ose Govanj.

Gruaja që jeton krejtësisht e vetme në një ishull në

Sot në këtë ishull jeton vetëm një person, Prospera Pavi?, e cila ka kaluar më shumë se 80 vjet atje. Dhe ajo nuk ka në plan ta lërë atë. Ajo gëzon paqen dhe qetësinë, një pamje të mrekullueshme të rrethinës mahnitëse dhe vizitat e herëpashershme nga familja e tij nga kontinenti.

Pavi?, e cila gjithashtu kaloi Luftën e Dytë Botërore në ishull, një herë u shpreh se koha e saj e preferuar ishte para luftës, kur kishte dy shtëpi në ishullin e marinarit dhe bankierit të Dubrovnikut Bo?a Banc.

Prospera tha gjithashtu se "në vitet '80 të shekullit të kaluar, ishulli ishte i gjallë, atëherë ishte vendpushimi i Novi Sadit "Radosno detinjstvo-Naša djeca".

“Tetë, nëntë grupe do të vinin atje”. Kryesisht deri në një mijë fëmijë, dhe çdo mësuese do të sillte edhe burrin ose fëmijët e saj”, tha Pavi? disa vite më parë.

Gruaja që jeton krejtësisht e vetme në një ishull në

Dhe tani ajo ka mbetur e vetmja. Djali dhe nipërit e saj e vizitojnë dhe ajo nuk ka frikë nga asgjë, as nga dimrat e ashpër.

“Faleminderit Zotit që kam gjithçka, shumë më tepër sesa kam nevojë”. Po çfarë dru zjarri kam atje lart. Kur bën ftohtë, është parajsë”, thotë ajo.

Ndryshe, ishulli është i mbuluar me bimësi mesdhetare, kryesisht pisha e Halepit, ullinj dhe maki.

Në njëqind vitet e fundit, ishulli ka ndryshuar disa pronarë - i përkiste familjes Bandur nga Mali Ston, dhe në vitet tridhjetë të shekullit të kaluar u ble nga një bankier i pasur dhe pronar anijesh Bo?o Banac nga Dubrovniku, i cili ndërtoi një shtëpi mbi të për vete dhe mysafirët e tij. Pas Luftës së Dytë Botërore kaloi në pronësi të shtetit, pra të komunës së Stonit.