Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Grupe radikale përpiqen të ndalojnë shpëtimet e barkave të emigrantëve

Grupe radikale përpiqen të ndalojnë shpëtimet e barkave të emigrantëve

Postuar: 17/07/2017 - 16:21

Aktivistë të së djathtës ekstreme kanë dalë në Mesdhe me mjete detare për të ndaluar arritjen në Evropë të refugjatëve të shpëtuar nga grupet e bamirësisë.
 
Grupi i quajtur Defend Europe (Mbro Evropën) tha se anëtarët e tij ishin nisur me një anije 422-tonëshe me 25 vetë ekuipazh për të penguar punën e OJQ-ve pasi kishin marrë më shumë se 115,000 dollarë donacione javët e fundit.
 
Defend Europe është një organizatë e të djathtës ekstreme me anëtarë të disa grupeve të ngjashme evropiane që bëjnë fushatë kundra refugjatëve dhe muslimanëve.
Lëvizja duket se ka nisur prej vitit 2002 në Francë nga dega rinore e bllokut të djathtë Bloc Identitaire.
Grupi monitorues HOPE tha se Defend Europe kërcënon të pengojë punën e shpëtimit të jetëve nga OJQ-të në Mesdhe.
"Ky projekt i rrezikshëm e konfrontues organizohet nga njerëz me të dhëna aktivizmi anti-musliman dhe anti-refugjatë, dhe financohet nga radikalët botërorë”, thanë aktivistët.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Korea e Veriut: Sanksionet po kërcënojnë mbijetesën e fëmijëve tanë

Postuar: 21/09/2017 - 16:02

Korea e Veriut tha sot në panelin e të drejtave të njeriut të OKB se sanksionet ndërkombëtare mbi programin e saj raketor dhe bërthamor po rrezikojnë mbijetesën e fëmijëve të saj.
 
Rusia: Nëse provokohemi do të godasim forcat aleate të SHBA në Siri

Postuar: 21/09/2017 - 16:00

Rusia paralajmëroi sot Shtetet e Bashkuara se do të avancojë në zona të Sirisë ku veprojë njësitë militante të mbështetura prej tyre, dhe se nuk do të hezitojë të reagojë nëse
Francë rinisin protestat masive ndaj ligjeve të punës së Macron

Postuar: 21/09/2017 - 15:58

Sindikatat franceze të punës rinisën sot protestat kundër ligjeve të kontestuara të presidentit Emmanuel Macron një ditë para miratimit të tyre të parashikuar me dekret presid
Tërmeti në Meksikë, garë për shpëtimin e fëmijëve në shkollën e shembur

Postuar: 21/09/2017 - 15:56

Grupet e shpëtimit po vazhdonin dje garën me kohën për të shpëtuar të mbijetuarit e bllokuar në një shkollë të shembur në kryeqytetin meksikan, pas tërmetit shkatërrimtar të s
Referendumi në Katalonja, Spanja vazhdon fushatën e ndalimit të votës

Postuar: 20/09/2017 - 16:24

Policia spanjolle e Guardia Civil ka ndaluar sot 14 zyrtarë të Katalonjës deh ka vazhduar sekuestrimin e materialeve që dyshohet se do të përdoren për referendumin e pavarësis
Përkthyesi i Iranit denoncohet për zbutjen e fjalëve të Trump në OKB

Postuar: 20/09/2017 - 16:22

Përkthyesi i televizioni të Iranit u detyrua të mbrohej sot ndaj akuzave se kishte zbutur fjalët ofensive të presidentit amerikan ndaj Iranit në OKB.
 
Fjalimi i Trump kritikohet nga liderët botërorë

Postuar: 20/09/2017 - 16:20

Fjalimi i parë në OKB i Donald Trump është denoncuar sot nga kombet të cilat ai kritikoi.