Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Grushti i shtetit, reagon BE: Mbështetje të plotë për institucionet demokratike të Turqisë

Grushti i shtetit, reagon BE: Mbështetje të plotë për institucionet demokratike të Turqisë

Postuar: 16/07/2016 - 16:37

Bashkimi Evropian ka dënuar tentativën e zmbrapsur të grushtit të shtetit nga FETÖ. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Federica Mogherini me Komisionerin e BE-së përgjegjës për Zgjerimin, Johannes Hahn, kanë bërë një deklaratë të përbashkët me shkrim.

Në deklaratën ku përdoret shprehja “dënojmë tentativën për grushti shtetit në Turqi dhe ripërsërsim mbështetjen e plotë ndaj institucioneve demokratike të Turqisë”, theksohet se ata janë në komunikim të vazhdueshëm me autoritetet turke dhe se po ndjekin nga afër situatën.

Gjithashtu në deklaratën ku shprehet keqardhje për vdekjet e ndodhura dhe ku kërkohet që të veprohet me përgjegjësi në mënyrë që të parandalohen humbjen e mëtejshme të jetëve dhe ti jepet fund përdorimit të dhunës, thuhet gjithashtu që “BE-ja është në solidarizim me Turqinë dhe popullin e saj”.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 09:56

Të gjithëve na ka ndodhur që të gënjejmë të paktë një herë në jetë për të shpëtuar nga një situatë e sikletshme dhe e kemi justifikuar veten me idenë se ishte thjesht një gënjeshtër e bardhë.

Postuar: 15/11/2019 - 09:43

Në Kaliforni një nxënës i një shkolle të mesme, i veshur me të zeza,  ka vrarë me armë zjarr

Postuar: 15/11/2019 - 07:33

Komisioni Europian ka nisur një procedurë kundër Britanisë së Madhe për dështimin e emërimit të n

Postuar: 15/11/2019 - 07:24

Kryetarja e Dhomës së Ulët të Kongresit amerikan Nancy Pelosi tha dje se Presidenti Donald Trump

Postuar: 14/11/2019 - 20:25

Rusia ka ofruar kohët e fundit pamje të testeve të rezistencës për mjetet saj ushtarake ndaj ef

Postuar: 14/11/2019 - 19:43

Një yll është pikasur së fundmi duke lëvizur me shpejtësi marramendëse përmes universit, pasi u

Postuar: 14/11/2019 - 18:07

Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 7.2 i shkallës rihter është regjistruar pak minuta më parë në