BREAKING NEWS

Ambasada e SHBA i jep shuplakë të fortë Metës, 2 marsin e cilëson tubim politik dhe u kërkon amerikanëve të qëndrojnë larg, alarmohet presidenti

Ambasada e SHBA i jep shuplakë të fortë Metës, 2 marsin e
x

Bota

Habiten meteorologët, temperaturat thyejnë rekordin në këtë zonë dhe është e frikshme (Çfarë po paralajmërojnë?)

Habiten meteorologët, temperaturat thyejnë rekordin në

Ndonëse u mendua se më 6 shkurt temperaturat thyen çdo rekord të mundshëm në Antarktidë, tani kjo është ndryshuar.

Temperaturat kanë arritur në 20.75 gradë dhe kjo është shifra më e lartë që është arritur ndonjëherë në këtë zonë.

Shkencëtari brazilian Carlos Schaefer ka thënë për AFP se kurrë nuk kishte parë një temperaturë kaq të lartë në Antarktidë dhe kjo është një çështje që kërkon shumë studim.

Ky regjistrim i fundit është bërë në një stacion monitorimi në ishullin Seymour, pjesë e një zinxhiri ishujsh në të njëjtin gadishull, në pikën më veriore të kontinentit.

Agjencia meteorologjik ka zbuluar se kjo është vlera më e lartë e temperaturave e arritur në Antarktidë që nga viti 1961.