BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Hajdutët synojnë raftet, supermarketet “i vënë kyçin” vajit të ullirit

Hajdutët synojnë raftet, supermarketet “i vënë

Në Spanjë, prodhuesi më i madh në botë i vajit të ullirit, shumë supermarkete po marrin masa shtesë sigurie për të parandaluar vjedhjet në rritje, për shkak të çmimeve të larta.

Shishet me një litër vaj ulliri ekstra të virgjër tani po shiten për 14.5 euro në disa supermarkete dhe kjo ka bërë që shitësit të vendosin shishet e vajit të ullirit, krahas artikujve si pije alkoolike e produkte kozmetike dhe t’i “lidhin” me zinxhirë e kyçe për të parandaluar vjedhjet.

Çmimi i vajit të ullirit është rritur me 150%, gjatë dy viteve të fundit, kryesisht për shkak të një thatësire përvëluese në Evropën Jugore.

Spanja është prodhuesi më i madh në botë i vajit të ullirit, duke furnizuar rreth 40% të prodhimit botëror.

"Ne jemi dëshmitarë të një rritje të konsiderueshme të vjedhjeve në dyqane. Vaji i ullirit është bërë një produkt tërheqës që hajdutët ta vjedhin”, tha për Reuters Ruben Navarro, CEO i Tu Super, një zinxhir supermarketesh që operon në rajonin e Andaluzisë në Spanjë.

Në një përpjekje për të luftuar vjedhjet, Tu Super ka përdorur zinxhirë për të rrethuar shishet e mëdha 5-litërshe me vaj ulliri në rafte që nga shtatori.

Ndërkohë, rrjete supermarketesh si Carrefour dhe Auchan në Spanjë po vendosin etiketa sigurie tek shishet një litërshe me vaj ulliri, që kërkojnë ndërhyrjen e stafit për heqjen në rast se dikush kërkon t’i blejë.

Perspektiva për të ardhmen e vajit të ullirit është gjithashtu shqetësuese, pasi Deoleo, prodhuesi më i madh në botë i “arit të lëngshëm”, parashikon se çmimet në Spanjë do të mbeten në nivele rekord të paktën deri në qershor, për shkak të thatësirave të njëpasnjëshme në pjesën jugore të vendit.

Policia spanjolle ka raportuar gjithashtu raste të vjedhjes së vajit të ullirit nga fabrikat, me ligjin spanjoll që favorizon hajdutët, pasi vjedhjet e sendeve me vlerë më të vogël se 400 euro nuk dënohen nëse shkelësi nuk është përsëritës.

Më të lexuarat