BREAKING NEWS

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron arrestime të politikanëve: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, ish-deputeti plas deklaratën e fortë: Ja cili është kryebashkiaku që nuk do rikandidojë dot në zgjedhjet e ardhshme pasi do të jetë nën hetim

Skandali me inceneratorët, ish-deputeti plas deklaratën e fortë:
x

Bota

Hapet “Kutia e Pandorës” në Rusi, lëvizja e bujshme e 100 zyrtarëve të lartë që do të shkundë nga themelet Kremlinin, Vladimir Putin në alarm

Hapet “Kutia e Pandorës” në Rusi, lëvizja e bujshme e

Dorëheqja ditët e fundit e Boris Bondarev, një prej diplomatëve shumëvjeçarë në misionin rus në selinë e OKB-së në Gjenevë, ka lënë gjurmë. Jo vetëm sepse gjesti ishte i fortë dhe në kontrast të hapur me linjën e Moskës për luftën në Ukrainë, por sepse ka sinjale se ka hapur një “kuti të Pandorës” autentike në diplomacinë ruse. Në fakt, Bondarev nuk dha “vetëm” dorëheqjen nga posti i tij, tashmë mjaft serioz për Kremlinin, por shkroi një shënim në të cilin thoshte se kishte “turp” për vendin e tij. Një shënim publik, i lexuar në të gjithë botën, madje edhe në Rusi dhe gjithashtu në ato qarqe diplomatike në Moskë që nuk ishin shumë të favorshme për operacionet luftarake që në orët e para të konfliktit. Burimet perëndimore, siç theksohet nga Corriere della Sera, tani flasin për të paktën njëqind diplomatë të gatshëm për të përsëritur gjestin.

Diplomacia ruse nuk është gjithmonë në përputhje me Kremlinin

Ministria e Jashtme ruse nuk është shumë larg nga Kremlini dhe selia e presidencës. Por nuk është as shumë afër. E vendosur në Unazën e Kopshtit, që është unaza rrugore që kalon rreth qendrës së Moskës, ky dikaster është gjithashtu i shkëputur fizikisht nga zyrat ku merren vendimet kryesore të jetës politike ruse dhe ku nënshkruhen aktet më të rëndësishme. Në Rusi, megjithatë, një "trup autonom" nga Kremlini nuk shihet gjithmonë në një mënyrë pozitive. Për këtë arsye, për Vladimir Putinin, lidershipi i Sergej Lavrov, kreut të Ministrisë së Jashtme që nga viti 2004, është një garanci. Lavrov në të njëjtën kohë është edhe një njeri i besuar i Kremlinit. Lufta në Ukrainë, megjithatë, po ushtron presion të paprecedentë mbi brendësinë e të gjithë botës politike në Moskë. Në fakt, këtë herë nuk ka vetëm një linjë politike për të cilën pak a shumë mund të bihet dakord. Përkundrazi, ka një konflikt që rrezikon një pjesë të madhe të rrjetës diplomatike të thurur vitet e fundit nga ata që punojnë brenda godinës së madhe të Unazës së Kopshtit. Prandaj, frika si e Putinit ashtu edhe e atyre që ndanë aventurën e luftës në Ukrainë me presidentin rus është se këtë herë padurimi i trupit diplomatik mund të jetë i vështirë për t'u kontrolluar. Vetë Lavrov është shfaqur në telashe javët e fundit , ku rasti që gaboi ishte ai i origjinës së Hitlerit ku Putin u detyrua të kërkonte falje. Shumë, si brenda opozitës ruse, ashtu edhe brenda korridorit diplomatik perëndimor, kanë spekuluar se një Lavrov nuk pajtohet plotësisht me operacionin në Ukrainë. Por përtej pozicionit personal të ministrit, vështirësia e tij është evidente për të mbajtur një linjë të vazhdimësisë me atë të Kremlinit dhe, në të njëjtën kohë, për të qetësuar ata në departamentin e tij që janë gjithnjë e më të pakënaqur me luftën.

Diplomatët e tjerë mund të ndjekin shembullin e Bondarev

Kjo është arsyeja pse lëvizja e Bondarev pati një peshë kaq të rëndësishme . Deklarimi publikisht se Rusisë i vjen turp për luftën në Ukrainë, mund të ketë ndezur fitilin që Lavrov po përpiqej të çaktivizonte. Ditët e fundit , gazeta Kommersant ka folur për dhjetëra diplomatë të cilët tashmë kanë hequr dorë nga postet e tyre, pa u njoftuar publikisht. Burimet perëndimore të cituara nga Corriere della Sera, kanë hipotezuar një listë me të paktën njëqind diplomatë të gatshëm për të bërë publike pakënaqësinë e tyre, duke përdorur precedentin e krijuar nga Bondarev. Sekretari i Këshillit të Sigurimit, Nikolai Patrushev, supozohet se i ka paraqitur presidentit Putin një listë të gjatë zyrtarësh dhe diplomatësh të ministrisë së jashtme që vepronin në ambasadat e ndryshme ruse në mosmarrëveshje të qartë me luftën. Raporti, i cili u bë i njohur falë disa burimeve perëndimore të "lidhura" mirë me Moskën, do t'i paraqiste diplomatët si "tradhtarë" dhe gjithashtu do të përshkruante të gjithë Ministrinë e Jashtme ruse si "një shtëpi letrash që qëndron në rërë". Prandaj, situata mund të shpërthejë në çdo moment. Por Putini e di mirë se ai nuk mund të kryejë pushime masive nga puna. Kjo do t'i jepte më shumë “dhimbje koke” Kremlinit, sepse do të paraqiste një Rusi jo dhe aq të bashkuar në sytë e botës, një rrethanë për këtë arsye shumë e dëmshme për imazhin e Moskës.