Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Për herë të parë shkencëtarët zbulojnë avuj uji në planetin super-tokë

Postuar: 11/09/2019 - 19:33

Shkencëtarët britanikë raportuan sonte se avuj uji janë pikasur një ‘super-tokë’ të largët, në zbulimin e parë të këtij lloji.

Ata thonë se planeti i njohur si K2-18b është “i vetmi planet jashtë sistemit tonë diellor për të cilin duhet që ka temperaturën e duhur, atmosferën dhe ujin” të cilat mund të mbështesin jetën.

K2-18b është dy herë më i madh dhe tetë herë më i rëndë se toka. Ai ndodhet rreth 110 vite dritë larg.

Eksoplaneti është pikasur fillimisht nga sonda e Nasas, Kepler në 2015 por analizat e fundit kanë zbuluar detaje që nuk ishin parë kurrë në një objekt të njohur si ‘super-tokë’.

Pajisjet aktuale mund të përcaktojnë vetëm faktorë bazë si distanca, masa dhe temperatura, ndërsa mjetet e sofistikuara të University College në Londër kanë bërë përkthimin e të dhënave të teleskopit në gjurmë unike të molekulave të ujit.

"Sigurisht  K2-18b nuk është një tokë e dytë por një planet shumë më i madh dhe orbitën një yll tjetër”, tha studiuesi Dr Angelos Tsiaras, duke shtuar se K2-18b është shumë larg për t’u parë nga astronomët.
Instrumentat aktuale nuk mund të përcaktojnë shenja jete.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 22:17

Marina e SHBA ka konfirmuar se tre videot e dala së fundmi në internet që tregonin objekte misterioze që udhëtonin në ajër me shpejtësi të larta, janë autentike, duke komentuar se nuk e dinë nëse ishin dronë apo obj

Postuar: 19/09/2019 - 21:57

Ish-gjenerali i forcave ajrore ruse Pyotr Deynekin, kritikoi sot gatishmërinë e forcave ajrore

Postuar: 19/09/2019 - 20:04

Platforma për shpërndarjen e fotografive, Instagram, njoftoi se ka ndërmarrë masa më të rrepta

Postuar: 19/09/2019 - 19:53

Marina ruse tha sot se do të jetë e para që do të pajisë nëndetset e saj me raketa supersonike

Postuar: 19/09/2019 - 19:16

Gjatë 22 shtatorit Irani do të mbajë paradën ushtarake në Gjirin Persik, ku do të marrin pjesë

Postuar: 19/09/2019 - 19:07

Presidenti francez Emmanuel Macron tha së fundmi në një intervistë se protestat e Jelekëve të V

Postuar: 19/09/2019 - 18:44

Diçka misterioze ka ndodhur në hapësirë rreth gjysmë miliardi vjet më parë e cila nisi një nga