BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Bota

Historia e pabesueshme, por e vërtetë/ 5 makina shpëtuan 50 jetë njerëzish. Ja çfarë ka ndodhur

Historia e pabesueshme, por e vërtetë/ 5 makina shpëtuan 50

Ndërkohë që ka kaluar më shumë se një muaj nga tërmetet e 6 shkurtit, që shkaktua mbi 51 mijë viktima dhe qindra miliarda euro dëm ekonomik, histori me fund të lumtur vijojnë të vijnë nga zonat më të prekura.

CNN Turk raporton se në një pallat 5-katësh në Antakya, ku jetonin 50 persona, asnjëri prej tyre nuk humbi jetën, edhe pse pallati u dëmtua shumë rëndë, për shkak të 5 makinave. Mjetet, e parkuara poshtë pallatit, arritën ta mbanin godinën në këmbë, duke u lejuar banorëve të largoheshin në kohë.

56-vjeçari Ismail Gürler, një prej banorëve të pallatit, makina e të cilit u shtyp nga tërmeti, tregon mes lotësh atë që ndodhi mbrëmjen e 6 shkurtit. “U dëgjua një zhurmë shumë e madhe, filluam menjëherë të vraponim me fëmijët. Pastaj dëgjuam një zhurmë të dytë dhe na u duk sikur pallati po rrotullohej. U përpoqëm të shkonim drejt derës por nuk e hapëm dot pasi ishte bllokuar nga shembjet. Më pas dolëm në ballkon. Lidhëm batanijet dhe zbritëm duke u varur nga kati i dytë. Na iku shtëpia, makina, pasuria, por jemi gjallë. E kishim blerë shtëpinë 4 muaj më parë, gjithçka aty ishte e re”.

Gürler tregoi edhe si arritën të shpëtonin banorët e tjerë, shumica e të cilëve janë të moshuar. “Për shkak se pallati u dëmtua, por nuk u shemb, ata arritën të zbrisnin në garazh. Aty qëndruan një ditë e më pas dolën. Shumica pësuan dëmtime të lehta. Makinat penguan pallatin të shembej plotësisht”, tha ai.

Më pas Gürler arriti të rifutej nga dritarja në banesë, përmes vinçit, për të marrë disa prej sendeve më me vlerë. Por pavarësisht tragjedisë, ai thotë se do të rikthehet një ditë në të njëjtin qytet.