Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Historianja shqiptare bën bujë në mediat greke me deklaratën e saj: Kryeministri i Greqisë është çam!

Postuar: 11/09/2018 - 12:12

Vetëm pak ditë më parë kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, në një intervistë në mediat greke foli edhe për marrëdheniet mes Greqisë dhe Shqipërisë. Në intervistë, kryeministri grek u shpreh se vendi i tij mbështet hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë, me kusht që Shqipëria të përmbushë angazhimet e veta.

:Të rishikohen kufijtë e detit, varrezat dhe librat e historisë. Duhet të rishikohen edhe të drejtat e pakicës greke. Nuk do të ketë ndryshim kufijsh dhe nuk do të diskutohet çështja çame. Ajo nuk ekziston!:, tha Tsipras

Deklaratave të Tsipras me anë të një statusi në Facebook u është përgjigjur historiania shqiptare Elena Kocaqi.

“Kjo është një deklaratë arrogante e një Çami që është bërë Grek modern”- është shprehur Kocaqi.

Më tej, ajo shkruan se Greqia popullsinë e saj autoktone e ka Arvanite, Shqiptaro- Maqedone dhe Çame dhe se shqiptarët po të duan e kanë në dorë Greqinë, ndaj ata duhet t’i harrojnë kërcenimet arrogante.

“Ne duam të drejta etnike për pjesën më të madhe të popullsisë së Greqisë që i përket gjakut shqiptar dhe që një helenizëm artificial dhe qesharak, ju ka mohuar të gjitha drejtat etnike”, tha ajo.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 44

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2018 - 08:24

Pavarësisht këshillave të klerit ndaj mbretërve dhe përfaqësuesve të aristokracisë, për të qenë seksualisht të përmbajtur dhe besnikë në martesat e tyre, përgjatë historisë ka pasur mjaft raste të njerëzve të famshëm,

Postuar: 22/11/2018 - 08:11

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se asnjë shtet apo organizatë që glorifikon anëta

Postuar: 21/11/2018 - 23:50

Komisionieri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka përshëndetur deklaratën e Përfaqë

Postuar: 21/11/2018 - 21:13

Këto janë pamjet e horrorit  nga sulmi vetëvrasës me bombë në Kabul, ku të paktën 55 persona

Postuar: 21/11/2018 - 20:40

Një tornado gjigante ka kërcënuar portin në qytetin Salentos në Itali, gjatë ditës së djeshme.Tor

Postuar: 21/11/2018 - 20:35

Policia në Romë nisi sot shembjen e tetë vilave luksoze të që supozohet të jenë ndërtuar nga kl

Postuar: 21/11/2018 - 20:15

Sindikata kryesore e punonjësve të Francës CGT ka nxitur dje punonjësit ta kthejnë lëvizjen e &