Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Holandë: Kryeministri i shpëton në votëbesim në parlament

Holandë: Kryeministri i shpëton në votëbesim në parlament

Postuar: 14/02/2018 - 20:13

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, me shumicë votash në parlament mbrëmë vonë, i shpëtoi shkarkimit, disa orë pasi ministri i tij i jashtëm dha dorëheqje, pasi pranoi se ka gënjyer se ka marrë pjesë në një takim me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.
 
Ministri i jashtëm, Halbe Zijlstra, dje paraqiti dorëheqje pasi pranoi në parlament se ka gënjyer se personalisht e ka dëgjuar Putinin duke folur në vitin 2016, për planet për krijimin e “Rusisë së Madhe” në Evropë.
 
Ligjvënësit opozitarë ishin të tmerruar me këtë mashtrim të ministrit Zijlstra dhe kanë kërkuar votim të mosbesimit për kryeministrin në Dhomën e Ulët të Parlamentit të Holandës. Por, votimi ishte në favor të kryeministrit Rutte me 101 vota për dhe 43 kundër.
 
Rutte më parë e ka mbrojtur ministrin Zijlstra, duke thënë se vërejtjet e tij për ekspanzionizmin rus “tingëllojnë si të vërteta”.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 26

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/06/2018 - 12:55

Autoritetet kolumbiane kanë konfiskuan 14 bluza, të ngjashme me fanelat e ekipeve të botërorit, që ishin mbushur me pesë kilogramë kokainë. Lajmin e bën të ditur gazeta kolumbiane ”Semana”.

Postuar: 22/06/2018 - 12:49

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është vënë orët e fundit në qendër të kritikave,

Postuar: 22/06/2018 - 10:45

Kryetarët e qeverive të Polonisë, Çekisë dhe Sllovakisë e vlerësojnë takimin e planifikuar vetëm

Postuar: 22/06/2018 - 08:31

Bashkimi Evropian ka prezantuar tarifat hakmarrëse në mallrat amerikane, pas vendimit të presiden

Postuar: 22/06/2018 - 08:17

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Melania Trump ka vizituar të enjten zonën e qendrave të nda

Postuar: 22/06/2018 - 07:58

Eurokomisioneri për emigracionin, Dimitris Avramopulos, ka pranuar dje se Bashkimi Europian po sh

Postuar: 21/06/2018 - 23:22

Rusia ndez alarmin e kuq për mungesë birre, pijen e preferuar të tifozëve në këtë Kupë Bote.Më sh