BREAKING NEWS

Koalicion me Ramën në 2021? Ilir Meta jep përgjigjen e prerë, surprizon me deklaratën për Kryemadhin: Jam mërzitur! Do ju tregoj mesazhet e Monikës e Vasilit

Koalicion me Ramën në 2021? Ilir Meta jep përgjigjen e
x

Bota

Holandë, gjykata për eutanasinë: Doktori veproi në interes të pacientit

Holandë, gjykata për eutanasinë: Doktori veproi në interes

Një doktor i akuzuar se nuk mori miratimin e pacientit para se të kryente eutanazi në një pacient me demencë, është çliruar sot nga akuzat prej një gjykate holandeze.


Pacienti 74-vjeçar i cili vdiq në 2016, kishte shprehur dëshirën për të vdekur por kishte sinjalizuar gjithashtu se dëshironte të gjente kohën e duhur.


Gjykatësit thanë se doktori kishte vepruar ligjërisht pasi moszbatimi i procesit do të kishte kompromentuar dëshirën e pacientit.


Duke dhënë verdiktin sot në Hagë, gjykatësja Mariette Renckens tha se "janë plotësuar të gjitha kërkesat e legjislacionit të eutanazisë.


"Prandaj i dyshuari çlirohet nga të gjitha akuzat," shtoi ajo.


Ndërkohë prokurorët thanë se doktori, i cili tashmë ka dalë në pension,  mund të kishte vepruar me qëllime të mira por kishte shkelur ligjin duke mos marrë miratimin e fundit nga gruaja, e cila mund të kishte ndërruar mendje.


Ata argumentojnë se një diskutim i gjerë duhet të ishte kryer  para vendimit por t’i dhënë fund jetës së saj.
Doktori tha se i kishte dhënë qetësues gruas, e cila vuante nga Alzheimer, dhe më pas i kishte kërkuar familjarëve të saj ta mbanin teksa administronte dozën fatale.
Rasti konsiderohet i rëndësishëm dhe simbolik, në një kohë kur njerëzit po jetojnë më gjatë dhe kanë më shumë gjasa të zhvillojnë sëmundje që dëmtojnë kujtesën dhe të menduarit.