Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hollande bisedon me Obamën për sanksione të reja kundër Rusisë

Hollande bisedon me Obamën për sanksione të reja kundër Rusisë

Postuar: 14/04/2014 - 21:41

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka biseduar e presidentin amerikan, Barack Obama, për sanksionet e mëtejshme perëndimore kundër Rusisë, ka njoftuar sot presidenca franceze. Të dy presidentët janë shprehur të shqetësuar për dhunën aktuale në pjesën lindore të Ukrainës, ku grupet proruse i kanë okupuar ndërtesat qeveritare. 
 
Zoti Hollande ka thënë se shpreson se takimi i 17 prillit i përfaqësuesve të Ukrainës, Rusisë, Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, do ta “filloj dialogun” për uljen ne tensioneve.
Zoti Hollande, poashtu, ka biseduar për masat e ardhshme të mundshme kundër Moskës edhe me kryeministrin e Britanisë, David Cameron. 
 
Shtetet perëndimore janë kërcënuar me sanksione të reja kundër Rusisë, për shkak të aneksimit të Krimesë në Ukrainë, dhe për rolin e dyshuar të Moskës në mbështetjen e protestuesve prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2019 - 14:47

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, do të vizitojë Korenë Jugore këtë funjavë.
 

Postuar: 24/06/2019 - 09:34

Dje u mbajtën zgjedhjet lokale të përsëritura për bashkinë më të rëndësishme në Turqi, atë të Sta

Postuar: 24/06/2019 - 09:02

Gjithsej 57 terroristë janë neutralizuar deri më tani gjatë ofensivës antiterroriste “Kthet

Postuar: 24/06/2019 - 08:43

Nënë e bijë prenotuan në një hotel me katër yje për pushimet e verës, por u shokuan nga ajo cfarë

Postuar: 24/06/2019 - 07:54

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka uruar kandidatin e Partisë Republikane Popullore (CHP)

Postuar: 23/06/2019 - 22:51

Partia turke në pushtet, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim ka humbur zgjedhjet lokale në Stamboll.

Postuar: 22/06/2019 - 23:40

Eshtrat e një mësuesi, i cili u zhduk prej më shumë se 16 vjet më parë në Kinë, janë gjetur të va