Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Hong Kongu “pushtohet” nga derrat e egër

Postuar: 11/02/2019 - 20:01

Majin e kaluar, shtetasja australiane, Liz Waldh, burri dhe dy fëmijët e saj u vendosën për të jetuar në një zonë banimi afër qendrës financiare të Hong Kongut. Para disa javësh, ata u njoftuan me disa fqinjë të pazakontë – tre derra të egër.
 
Derrat e egër tashmë enden rregullisht rrugës që të dërgon në kompleksin e banimit, pushojnë pranë trotuareve dhe shëtiten në hapësirën e lodrave. “Ata janë shumë të shoqërueshëm”, thotë Walsh, por shton se është më e kujdesshme ndaj sjelljes së tyre kur del jashtë me fëmijët e saj.
 
Sipas të dhënave të Departamentit për Bujqësi, numri i personave që kanë raportuar për prani të derrave të egër është dyfishuar gjatë pesë vjetëve të fundit. Këto kafshë mund të peshojnë deri 200 kilogramë dhe mund të jenë të gjata deri dy metra. 
 
Derrat e egër janë parë duke vrapuar në mënyrë të pakontrolluar afër qendrës financiare të Hong Kongut, në aeroportin ndërkombëtar të këtij vendi dhe në një qendër tregtare.
 
Hong Kongu është i famshëm për qendrat e ngarkuara urbane dhe gratacielat mahnitëse. Sidoqoftë, më pak se 25 për qind e sipërfaqes së vendit është zonë me infrastructure të zhvilluar, ndërsa 40 për qind e territorit përbëhet nga parqet dhe pyjet. Për këtë arsye, në zonat urbane shpesh shfaqen kafshë të ndryshme, të cilat dalin nga xhungla

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/08/2019 - 22:58

Duke shënuar një fitore të re për të drejtat e grave në Amerikën Latine, Evelyn Hernández, e cila u dënua tre vjet më parë për vrasjen e foshnjës saj në El Salvador, u lirua në një rigjykim të hënën.

Postuar: 19/08/2019 - 22:26

Presidenti rus Vladimir Putin në një kundërpërgjigje të shpejtë e kritike të hënën i tha homologu

Postuar: 19/08/2019 - 22:15

Ndërkohë që Britania e Madhe parashikon që në më pak se 75 ditë të dalë nga Bashkimi Europian, pa

Postuar: 19/08/2019 - 20:19

Zëvendësministri i Turizmit dhe Kulturës i Turqisë, Haluk Dursun ka humbur jetën pas një aksident

Postuar: 19/08/2019 - 18:40

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha sot homologut të tij rus Vladimir Putin se Moska duhet

Postuar: 19/08/2019 - 18:12

Aktori amerikan Paul Walker, protagonist në filmin me disa seri të “Fast & Furious&rdqu

Postuar: 19/08/2019 - 15:32

Ministri turke e mbrojtjes  ka dënuar sot Sirinë për sulmin ndaj karvanit të saj ushtarak