Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

HRW akuzon Spanjës për dhunë në protestat e Katalunjës

HRW akuzon Spanjës për dhunë në protestat e Katalunjës

Postuar: 12/10/2017 - 17:26

Grupi i monitorimit të të drejtave të njeriut Human Rigts Watch tha dje se policia spanjolle ka përdorur dhunë të tepruar ndaj civilëve gjatë referendumit të ndarjes së Katalonjës nga Spanja.
 
Forcat kombëtare të sigurisë dhe Garda Civile spanjolle përdori shkopa gome dhe mburoja për të shpërndarë protestuesit paqësorë, duek shkaktuar shumë të plagosur, sipas raportit  të publikuar të enjten.
 
"Hetimet tona zbuluan se policia dhe Garda Civile kanë përdorur dhunë të tepruar më 1 tetor në Katalonja. Organet e rendit mund të kenë qenë në anën e ligjit por nuk kanë pasur të drejtë të përdorin dhunë mbi protestuesit paqësorë," tha zëdhënësi i HRW, Kartik Raj.
Organizata i bëri më tej thirrje zyrtarëve nga Katalonja dhe Spanja të bashkëpunonin me hetimet e pavarura mbi inciedentet.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 4

Lajme nga e njejta kategori

Serbi, Rusia kërkon status diplomatik për bazën humanitare

Postuar: 17/10/2017 - 16:16

Rusia raportohet se po shton presionin ndaj Serbisë për t’i dhënë status diplomatik bazës së saj të re në Nish, për të cilën SHBA thotë se mund të kthehet në një qender spiunazhi.
 
Siri, forcat kurde marrin bastionin e ISIS, Raka

Postuar: 17/10/2017 - 16:13

Frocat Demokratike Siriane (SDF), një aleancë e luftëtarëve kurdë e arabë e mbështetur nga SHBA, shpalli sot kapjen e qytetit të Rakas nga militantët e ISIS, pas operacionit n
Katalonia, Spanja nis arrestimet e liderëve separatistë

Postuar: 17/10/2017 - 16:11

Një gjykatës spanjoll vendosi sot burgosjen e dy anëtarëve kryesorë të lëvizjes së pavarësisë së Katalonjës.
 
Maltë, vrasja e gazetares/ I biri denoncon shtetin mafioz

Postuar: 17/10/2017 - 16:10

I biri i gazetares investigative të vrarë mbrëmë me bombë në makinë në Maltë denoncoi sot atë që quante "shtet mafioz" të vendit të tij.
 
Zjarret në Spanjë e Portugali, numri i viktimave arrin në disa dhjetra

Postuar: 16/10/2017 - 17:04

Të  paktën 31 njerëz raportohet të kenë vdekur në një seri zjarresh in Portugali, në rajonin kufitar të Galicia, njoftonte agjencia e mbrojtjes civile të vendit.
Zgjedhjet Austri: Sebastian Kurz pritet të bëhet lideri më i ri

Postuar: 16/10/2017 - 17:03

31 vjecari Sebastian Kurz duket se do të jetë kancelari i ri i Austrisë, teksa partia e tij e djathtë, fitoi shumicën e votave të dielën.
Ushtria e Irakut hyn në rajonet kurde të Kirkuk

Postuar: 16/10/2017 - 17:01

Ushtria e Irakut ka avancuar sot në rajonet kurde pranë fushave të naftës në Kirkuk, në një përshkallëzim të tensioneve pas referendumit kurd të pavarësisë.