BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Hyrja e Suedisë dhe Finlandës në NATO, Sllovakia merr vendimin

Hyrja e Suedisë dhe Finlandës në NATO, Sllovakia merr vendimin

Parlamenti sllovak ratifikoi sot hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Këtë vit, Finlanda dhe Suedia kërkuan të anëtarësohen në NATO në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Pasi Sllovakia ratifikoi anëtarësimin e këtyre dy vendeve në NATO, vetëm Hungaria dhe Turqia duhet të japin ende pëlqimin e tyre për zgjerimin e aleancës.

Sot, 126 nga 150 anëtarët e parlamentit sllovak mbështetën hyrjen e Finlandës dhe 124 anëtarësimin e Suedisë.

Ndërsa Aleanca e Atlantikut të Veriut forcon krahun e saj lindor, Sllovakia, e cila kufizohet me Ukrainën, ka rënë dakord të presë një grup beteje të NATO-s dhe qeveria e kryeministrit Eduard Heger e ka mbështetur fuqishëm Ukrainën që nga fillimi i luftës me Rusinë.

Sidoqoftë, mbështetja e publikut sllovak nuk është aq e qartë, treguan rezultatet e një sondazhi të kryer në shtator, sipas të cilit një shumicë e vogël mbështet Rusinë në luftën me Ukrainën.