BREAKING NEWS

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe ish-gruas së tij në Hamallaj e Palasë, bllokohen fatura dhe sende personale, ish-ministri socialist në ankth

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe
x
BREAKING NEWS

Garë e fortë/ Përfundon votimi në asamblenë e PS-së në Vlorë, ja kush është emri i njohur që kryeson garën

Garë e fortë/ Përfundon votimi në asamblenë e
x
BREAKING NEWS

132 familje në Shkodër prej ‘97-së jetojnë në banesa të pa legalizuara, banorët zotohen duke iu marr ‘hak’ ndaj politikanëve: Do bojkotojmë zgjedhjet, nëse nuk na...

132 familje në Shkodër prej ‘97-së jetojnë në
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Fierit, GJKKO vendos kalimin për gjykim të dosjes, avokati i ish-deputetit Bllako kërkon t’i pushohet çështja, zv/presidentit të FSHF Dervishaj i heqin dy akuza

Inceneratori i Fierit, GJKKO vendos kalimin për gjykim të dosjes,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha shton dozën e kërcënimeve ndaj Enkelejd Alibeajt, alarmohet Garda e Republikës dhe merr në mbrojtje kryetarin e opozitës

Sali Berisha shton dozën e kërcënimeve ndaj Enkelejd Alibeajt,
x
BREAKING NEWS

Autoriteti i Konkurrencës rrëzon marrëveshjen e Drejtorisë së Transportit dhe Tatimeve për rritjen e çmimit të patentës, e cilëson në kundërshtim me ligjin dhe paralajmëron se do monitorojë tregun 1 vit

Autoriteti i Konkurrencës rrëzon marrëveshjen e Drejtorisë
x
BREAKING NEWS

Qeveria shkarkon nga detyra Lefter Allën, opozita zbulon se ish-kreu i bashkisë Bulqizë u arrestua pasi prishi pazaret e Belinda Ballukut

Qeveria shkarkon nga detyra Lefter Allën, opozita zbulon se ish-kreu i
x
BREAKING NEWS

Çfarë do bëhet me fatin e emigrantëve ilegal në Britani? Çuçi ultimatum Bravernan dhe zbardh bisedimet e takimit: Të amnistohen shqiptarët të cilët punojnë në...

Çfarë do bëhet me fatin e emigrantëve ilegal në
x

Bota

Ideja e re e çmendur e Musk, brenda 6 muajsh do instalohet një çip në trurin e njeriut, personat që kanë lindur të verbër mund t’u rikthehet shikimi

Ideja e re e çmendur e Musk, brenda 6 muajsh do instalohet një

Elon Musk tha ditën e djeshme se pret që një çip i zhvilluar nga kompania e tij Neuralink të fillojë provat klinike njerëzore për gjashtë muaj. Ai tha se çipi do u mundësojë njerëzve me aftësi të kufizuara të lëvizin dhe të komunikojnë përsëri si dhe synojnë që çipi të rikthejë shikimin tek personat e verbër. Musk tha gjithashtu se edhe personat që kanë lindur të verbër mund tu rikthehet shikimi me anë të çipit që do u vendoset në tru. Kompania Neuralink në vitet e fundit ka kryer teste te kafshët pasi kërkon miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA) për të filluar provat klinike te njerëzit. “Ne duam të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm dhe të sigurt se do të funksionojë mirë përpara se të vendosim një pajisje te njeriu”, tha Musk gjatë një përditësimi të shumëpritur mbi pajisjen. Musk, i cili gjithashtu drejton Tesla-n, SpaceX dhe platformën e mediave sociale Twitter, është i njohur për qëllime të mëdha si kolonizimi i Marsit dhe shpëtimi i njerëzimit. Ambiciet e tij për Neuralink, të cilën ai e nisi në vitin 2016, janë të së njëjtës shkallë të madhe. Ai dëshiron të zhvillojë një çip që do të lejojë trurin të kontrollojë pajisjet komplekse elektronike dhe përfundimisht të lejojë njerëzit me paralizë të rifitojnë funksionin motorik dhe të trajtojnë sëmundjet e trurit si Parkinson, dhe Alzheimer. Ai gjithashtu flet për bashkimin e trurit me inteligjencën artificiale. Kompania neuroteknologjike Neuralink, e cila po punon për të zhvilluar një ndërfaqe që është e përputhshme midis trurit dhe kompjuterëve dhe, jo më pak e rëndësishme, e implantueshme, tashmë po ndërton një regjistër të pacientëve që vullnetarisht synojnë t'i nënshtrohen provave klinike të ardhshme.

Më të lexuarat