Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Imazhet satelitore zbulojnë dronin e ri ushtrak rus

Postuar: 24/05/2019 - 17:07

Adem Duygu, analisti ushtarak nga Turqia ka postuar së fundmi imazhet satelitore të avionit të fundit pa pilot anti-radar të Rusisë nga qendra e testimit të fluturimeve në Astrakhan.
 
 Droni i ri i quajtur Sukhoi Okhotnik-B, ose Hunter-B, po zhvillohet nga prodhuesit rusë Sukhoi ndërsa është pikasur më herët dhe nga kamera tokësore në një pistë ajrore në Novosibirsk në Rusiën jugore.
 
Duygu nuk tha kur ishin bërë fotot por me shumë gjasa dy javet e fundit pasi më 14 maj avioni presidencial i Putin kishte një eskortë prej gjashtë modele të fundit Sukhoi Su-57.
 
Imazhet nga qendra e fluturimeve Chkalov tregonin se Hunter-B ishte vendosur në resht me modelet kryesore të forcave ajrore ruse Su-57, Su-34, e MiG-29, dhe disa variante eksperimentale Sukhoi.
 
Putin ka përmendur prodhimin ri si një mjet paralele me avionë të këtij stili që zotërohen nga rivalët e Rusisë.
 
“Përveç avionëve e helikopterëve modernë  kemi ndërtuar mjetet pa pilot dhe po përgatisim prodhimin e tyre serial,” tha Putin.
 
Llogaritjet tregojnë se Hunter-B është i ngjashëm në masë me dronin kinez Tian Ying, dronin amerikan RQ-170 Sentinel, dhe atë të marinës amerikane X-47B UAV.
 
Satellite Imagery Spots Russia's New Combat Stealth Drone

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 17:30

Frikë në rajonin e Friulit në Itali. Një tërmet me magnitudë 3,8 ballë ka lëkundur tokën mesditën e sotme.

Postuar: 22/09/2019 - 14:30

Kryebashkiaku i Casale di Scodosia, një qytet i vogël në provincën e Padova, Stefano Farinazzo ës

Postuar: 22/09/2019 - 08:33

Është thelluar dje konfrontimi mes Iranit nga njëra anë dhe SHBA e Arabisë Saudite nga ana tjetër

Postuar: 21/09/2019 - 21:53

Një autobus që transportonte turistë kinezë është aksidentuar në shtetin amerikan të Utah, ku m

Postuar: 21/09/2019 - 21:52

Lideri i Ligas, Matteo Salvini deklaroi dje se presidenti Italian duhet të zgjidhet drejtpërdre

Postuar: 21/09/2019 - 20:37

Agjencia e fëmijëve në OKB,  UNICEF tha dje se 29 milionë bebe kanë lindur vitin që shkoi

Postuar: 21/09/2019 - 19:54

Dy njerëz u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën sot kur një person hapi zjarr pranë një bari në