BREAKING NEWS

“Pa koment”,Rama poston foton nga takimi i Bashës dhe jep mesazhin e fortë

“Pa koment”,Rama poston foton nga takimi i Bashës dhe jep
x

Bota

Incidenti që ndodhi në takim shkaktoi trazira diplomatike/ Ky veprim që bëri Erdogan dhe presidenti i KE ndaj Ursula von der Leyen u shpërnda me shpejtësi në mediat botërore. Ja gjesti i diplomates së lartë

Incidenti që ndodhi në takim shkaktoi trazira diplomatike/ Ky veprim

Një incident diplomatik ka ndodhur mes Presidentes së Këshillit Evropian Ursula von der Leyen dhe presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan dhe dy presidentët e Bashkimit Evropian.

Ky incident në takim duket se shkaktoi pak trazira diplomatike. Një video e shpërndarë në mediat e huaja tregon momentin e mbledhjes mes palëve, por teksa Erdogan dhe Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ulen në karrige, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ngelet në këmbë.

Von der Leyen qëndroi duke i vështruar dy burrat, bëri gjest me dorën e saj të djathtë dhe u duk se tha "um" ose "ehm".

Në fund ajo u ul në një divan ngjyrë bezhë, rreth 4 metra larg. Von der Leyen ishte përballë Ministrit të Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu, i cili zë një gradë me status më të ulët në protokollin tipik diplomatik.