BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Inteligjenca Artificiale bën bashkë Francën, Gjermaninë dhe Italinë, ja si do ta luftojnë tre vendet rrezikun e ri për Evropën

Inteligjenca Artificiale bën bashkë Francën, Gjermaninë dhe

Franca, Gjermania dhe Italia kanë arritur një marrëveshje për rregullimin e përbashkët të inteligjencës artificiale (AI), tregon një dokument i përbashkët i siguruar nga Reuters, i cili pritet të përshpejtojë negociatat në nivel evropian. Të tre qeveritë mbështesin angazhimet vullnetare për kompanitë më të vogla dhe më të mëdha të AI në Bashkimin Evropian. Komisioni Evropian, Parlamentet Evropiane dhe Këshilli i BE po diskutojnë aktualisht se si duhet të krijohet aleanca. Në qershor, u prezantua "Aktin e AI", që synon të parandalojë rreziqet e aplikimeve të AI dhe të shmangë efektet diskriminuese, duke mbështetur fuqinë inovative të AI. Gjatë debatit, parlamenti propozoi një kod sjelljeje që fillimisht do të ishte i detyrueshëm vetëm për ofruesit e mëdhenj të AI, kryesisht nga SHBA. Të tre qeveritë besojnë se dhënia e një avantazhi konkurrues për kompanitë më të vogla evropiane mund të ketë një efekt negativ pasi do të ulë besimin tek to dhe do të rezultojë në një numër më të vogël përdoruesish. Prandaj, kodi duhet të jetë i detyrueshëm për të gjithë, pretendojnë të tre shtetet. Në fillim nuk duhet të ketë sanksione, por me kalimin e kohës duhet të vendoset edhe një sistem ndëshkimesh. Ministria gjermane e Ekonomisë, e ngarkuar me negociatat me Ministrinë e Çështjeve Dixhitale, beson se ligjet dhe kontrolli shtetëror nuk duhet të përqendrohen në vetë AI, por në zbatimin e saj. Qeveritë në mbarë botën po përpiqen të shfrytëzojnë përfitimet ekonomike të AI, por gjithashtu po marrin parasysh sigurinë e saj. Britania e Madhe mbajti takimin parë mbi këtë temë në nëntor dhe Gjermania do të presë një konferencë dixhitale në Jena sot e nesër.

Më të lexuarat