BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x

Bota

Irani dhe Iraku “i hedhin benzinë zjarrit” në Lindjen e Mesme, sulmohen me raketa bazat amerikane, ja pse kjo lëvizje mund t’i kushtojë shtrenjtë, çfarë mund të ndodhë nëse SHBA “aktivizon” planin e hakmarrjes

Irani dhe Iraku “i hedhin benzinë zjarrit” në Lindjen e

Ajo që të gjithë kishin frikë më në fund ndodhi. Houthi, një grup shiit jemenas që kontrollon kryeqytetin e vendit arab, u hodh në sulm, duke i “hedhur njëkohësisht benzinë zjarrit të ndezur në Lindjen e Mesme. Dhe këtë herë jo vetëm me lëshimin e raketave drejt Izraelit, por me kapjen e një anijeje tregtare që po kalonte tranzit në Detin e Kuq. Prej kohësh ekziston një dyshim i fortë se Houthi-t, të lidhur ngushtë me Iranin, mund të veprojnë në trupin e ujit që lidh Oqeanin Indian me Detin e Kuq dhe përmes të cilit kalojnë anijet tregtare që shkojnë drejt Kanalit të Suezit. Në të njëjtën kohë, përpjekja kryesore e luftës e Izraelit është kundër Hamasit në Gaza, por operacionet po intensifikohen në fronte edhe më të vogla si Bregu Perëndimor dhe kufijtë me Sirinë dhe Libanin, nga ku Hezbollahu shiit i mbështetur nga iranianët lëshojnë raketa në Galile. Kërcënime të reja vijnë nga Teherani. Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian në një intervistë për Financial Times deklaroi se “ne nuk duam që lufta të përhapet, por për shkak të afrimit të SHBA dhe Izraelit, nëse krimet kundër Gazës dhe Bregut Perëndimor nuk janë ndalo, një konflikt i madh do të jetë i pashmangshëm”.

Sulmet ndaj ushtarëve

Sipas Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, militantët e sponsorizuar nga Irani kanë kryer 61 sulme ndaj bazave dhe objekteve ushtarake amerikane në Irak dhe Siri që nga data 17-29 tetor në Irak dhe 32 në Siri. Rreth 2000 ushtarë amerikanë ndodhen në Irak dhe rreth 900 prej tyre janë në Siri.. Militantët sulmuan bazat amerikane me dronë vetëvrasës dhe raketa. Në shumicën e rasteve nuk ka të lënduar, por vetëm dëme të vogla. Numri më i madh i lëndimeve, kryesisht lëndime në kokë, u regjistruan gjatë sulmeve në bazën ajrore al-Asad në Irak dhe bazën al-Tanf në Siri, të cilat u zhvilluan midis 17 dhe 21 tetorit.  Sulmet ndaj bazave ushtarake amerikane u orkestruan nga një kolektiv i përbërë nga grupe të ndryshme militante nën kujdesin e Iranit, i cili vepron nën emrin e Lëvizjes së Rezistencës Islamike në Irak.

Takimi sekret

Sulmet e vendosën kryeministrin irakian Muhammad Shia al-Sudani në një pozitë të vështirë. Domethënë, ai erdhi në pushtet falë mbështetjes që i dhanë ato grupe. Në të njëjtën kohë, al-Sudani dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me SHBA-në dhe dëshiron që ushtarët amerikanë të vazhdojnë të qëndrojnë në Irak.  Pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken i tha kryeministrit irakian gjatë një vizite në Irak në tetor se SHBA nuk do të toleronte sulme ndaj bazave dhe njerëzve të saj, al-Sudani udhëtoi për në Iran dhe u takua me Udhëheqësin Suprem të Iranit Ayatollah Ali Khamenei. Një zyrtar nga një prej grupeve militante të lartpërmendura tha se al-Sudani u kishte bërë presion militantëve që të mos kryenin sulme ndërsa Blinken ishte në Irak. Kryeministri irakian thuhet se u premtoi militantëve se do t'u kërkonte amerikanëve të mos reagonin në mënyrë agresive.

Hezitimi i SHBA

Që kur Hamasi sulmoi Izraelin më 7 tetor, Amerika ka zhvendosur disa nga trupat dhe pajisjet e saj në Lindjen e Mesme për të parandaluar përhapjen e konfliktit midis Hamasit dhe Izraelit. Në periudhën midis 27 tetorit dhe 12 nëntorit, SHBA-ja sulmoi vetëm tre herë infrastrukturën e grupeve militante. Disa zyrtarë nga administrata Biden shqetësohen se sulmet më të shpeshta do të çonin në një përshkallëzim. Departamenti Amerikan i Mbrojtjes tha se tre sulmet ishin efektive. Deri më tani, amerikanët nuk kanë sulmuar pozicionet e militantëve në Irak, sepse nuk duan të rrezikojnë marrëdhëniet e tyre me qeverinë irakiane. Ata mbrojnë vendimin për t'u hakmarrë vetëm kundër militantëve të vendosur në Siri duke pretenduar se ata po sulmojnë pozicionet e lidhura me Iranin dhe se duan të detyrojnë Teheranin t'u thotë militantëve të ndalojnë sulmet ndaj bazave amerikane.  SHBA e konsideron praninë e ushtarëve të saj në Irak si një faktor kyç në luftën kundër Shtetit Islamik. Këto baza u lejojnë atyre të ndihmojnë shpejt forcat e tyre në Siri, por edhe të kenë një ndikim të madh në Lindjen e Mesme.

Më të lexuarat