Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Irani mbyll operacionet e kërkimit, të mbijetuarit e tërmetit përballen me të ftohtët

Irani mbyll operacionet e kërkimit, të mbijetuarit e tërmetit përballen me të ftohtët

Postuar: 14/11/2017 - 15:46

Zyrtarët iranianë i dhanë fund sot operacioneve të kërkimit të të mbijetuarve të tërmetit shkatërrimtar të së dielës, i cili vrau 530 njerëz dhe plagosi mijëra të tjerë.
 
Të mbijetuarit, shumica e të cilëve kanë mbetur të pastrehë nga tronditjet 7.3 ballëshe, u përballën me temperaturat e ulëta të natës pak më shumë se zero dhe janë në nevojë uji dhe ushqimi.
 
Tërmeti goditi pranë kufirit të Iranit me Irakun por shumica e viktimave ishin në Iran. Zyrtarët thanë se shtatë nejrëz kishin vdekur në provincat veriore kurde të Irakut. 
 
Presidenti iranian Hassan Rouhani erdhi sot në zonen e goditur më rëndë Kermanshah dhe tha se qeveria do të përdorë të gjitha mjetet për të dhënë ndihmën e duhur në kohë sa më të shkurtër.
Mijëra njerëz kaluan natën e dytë në tenda të improvizuara, duke iu trembur vazhdimit të goditjeve, tha televizioni shtetëror.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/11/2017 - 21:53

Kryetari i Gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons ka dhënë dorëheqjen.

Kriza e Katalonjës, Puigdemont para gjykatës belge

Postuar: 17/11/2017 - 18:05

Një gjykatë belge caktoi sot datën 4 dhjetor si afati i fundit për të vendosur për urdhrin e ekstradimit  të presidentit të shkarkuar rajonal të Katalonjës, i cili përbal
Angela Merkel kërkon të mbyllë bisedimet e koalicionit para kalimit të afatit

Postuar: 17/11/2017 - 16:09

Kancelaria e Gjermanisë Angela Merkel dhe përfaqësuesit e tre partive të tjera do të mblidhen sot pasdite për një mundësi të fundit në krijimin e koalicionit të ri qeveritar,
NATO kërkon ndjesë të Turqia pasi liston Erdogan si armik

Postuar: 17/11/2017 - 16:08

Sekretari i përgjithshën e NATO-s i kërkoi sot ndjesë Turqisë pasi lideri themelues i Turqisë, Mustafa Kemal Ataturk, dhe presidenti aktual, Reçep Tajip Erdogan, ishin përshkr
Vdes në burg Toto Riina, ish-kreu i Mafias italiane

Postuar: 17/11/2017 - 16:06

Mediat italiane raportuan sot se ish kreu i mafias Salvatore "Toto" Riina, vdiq sot në mëngjes nga problemet me zemrën dhe kancerin e veshkave, teksa vuante dënimin
Argjentinë, humbet nëndetsja ushtarake 44 njerëz ekuipazh

Postuar: 17/11/2017 - 16:04

Një nëndetse ushtarake e Argjentinës me 44 njerëz ekuipazh u shpall u humbur ne det, duke shkaktuar operacione masive kërkimi.
Kritiku i Kremlinit merr azil politik në BE

Postuar: 16/11/2017 - 19:07

Vyacheslav Maltsev, kritiku i zëshëm i Kremlinit dhe lider i një lëvizjeje të jashtëligjshme opozitare në Rusi, tha se është bërë “refugjat politik” në Bashkimin E