Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Irani merr vendimin historik, lejon hyrjen e femrave në stadium

Postuar: 20/09/2019 - 15:16

Irani merr vendimin historik për lejimin femrave në stadium për të ndjekur ndeshjet e futbollit.
 
Nuk është ende një vendim me efekt të përgjithshëm, por gjithsesi mbetet shumë i rëndësishëm, 40 vite pas ligjit absurd që i pengonte gratë iraniane të ndiqnin si spektatore lojën e bukur të futbollit.
 
Stadiumet e futbollit në Iran do t’i hapin dyert për femrat vetën në sfidat e kombëtares. Lajmi u dha nga ministri i Sportit, Masoud Soltanifar, i cili shpjegoi se më stadiumin Azadi të Teheranit, ku Irani luan pjesë më të madhe të ndeshjeve kualifikuese të Botërorit të vitit 2022, janë ndërtuar hyrje dhe tualete të ndara.
 
Përballja me Kamboxhian, e programuar për t’u zhvilluar me 10 tetor, do të shënojë një kthesë të madhe.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 10:06

Presidentёt e Rusisё dhe Turqisё negociuan me orё tё tёra pёr veriun e Sirisё dhe ranё dakord pёr njё armёpushim mё tё gjatё. Putin dhe Erdogan po ashtu vendosёn pёr patrullime tё pёrbashkёta nё rajon.

Postuar: 23/10/2019 - 07:20

Moti i keq ka paralizuar Italinë, ku janë shënuar edhe dy viktimat e para në Alessandria, rajoni

Postuar: 22/10/2019 - 19:58

Anëtarët e BE-së kanë renditur në listën e pesticideve të ndaluara edhe substancën e katërt të

Postuar: 22/10/2019 - 19:25

Ish-presidenti amerikan, Jimmy Carter, u shtrua në spital si pasojë e një rrëzimi në shtëpinë e t

Postuar: 22/10/2019 - 17:00

Një vajzë në Rusi u dënua me 13 vite burg pas vrasjes makabër që i bëri të motrës 17 vjeçare në 2

Postuar: 22/10/2019 - 16:33

Moti i keq ka sjelle probleme të mëdha në veriun e Italisë.

Postuar: 22/10/2019 - 15:54

Partia Liberale e kryeministrit kanadez Justin Trudeau ka arritur të ruajë pushtetin në zgjedhj