Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Irani nxit Turqinë të ndalojë “menjëherë” ofensivën në veri të Sirisë

Postuar: 10/10/2019 - 16:02

Irani i bëri sot thirrje Turqisë të ndalojë “menjëherë” operacionin ushtarak dhe të tërheqë forcat e sajna territori i vendit arab.
 
Në deklaratën e saj ministria e jashtme e Iranit shprehu shqetësim se ofensiva vë në rrezik jetën e civilëve.
 
 “Gjendja e rëndë humanitare dhe rreziqet që që vijnë ndaj civilëve në zonën e konfliktit bëjnë të nevojshme ndalimin e menjëhershëm të sulmeve dhe tërheqjen e trupave turje nga Siria”, thuhej në deklaratë. Aty shtohej se Irnai i kupton shqetësimet e Turqisë por nuk e konsideron verimin ushtarak si zgjidhje pasi kjo do të sjellë dëme të gjera njerëzore e materiale.
 
Deklarata thotë më tej se situata kaotike në rajon vjen nga ndërhyrjet e vendeve ekstra-rajone dhe në veçanti e SHBA.
republika islamike shprehet e gatshme të luajë role ndërmjetësimi për uljen e tensioneve. “Masat paqësore dhe respektimi i sovranitetit territorial të Sirisë janë mënyra e vetme e uljes së tensioneve”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 21:30

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron duket se i ka hedhur pas shpine deklaratat e forta nga vendet dhe disa nga liderët europianë për bllokimin e gegociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Postuar: 21/10/2019 - 20:24

Japonia do të goditet nga dy stuhi të tjera rreth një javë pas tajfunit Hagibis që vrau të pakt

Postuar: 21/10/2019 - 18:48

Mbreti 67-vjeçar i Tailandës, Maha Vajiralongkorn i ka hequr sot titujt një prej bashkëjetuesve

Postuar: 21/10/2019 - 18:31

Një avion i linjave American Airlines që fluturonte nga Londra drejt SHBA ndryshoi rrugë drejt

Postuar: 21/10/2019 - 18:22

Disa pamje të frikshme janë regjistruar nga kamerat e sigurisë në gjimnazin e Portland, Oregon, k

Postuar: 21/10/2019 - 18:20

Kreu i rrjetit Wikileaks, Julian Assange dukej sot që mezi mbante lotët teksa tha se  &ldq

Postuar: 21/10/2019 - 18:17

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e një aksidenti ajror.